Počasí v Chorvatsku: rozhovor s Pavlem Burkertem (část III.)

foto: kapitanskezkousky-pavelburkert.cz

Dokončení rozhovoru s instruktorem jachtingu a meteorologie Pavlem Burkertem o bouřích a o tom, co to znamená pro jachtaře. V prvním dílu jsme se věnovali bouřím na frontě a bouřím z tepla, procesům které při tom probíhají a jak na to jachtaři mohou reagovat. V dalším jsme se podívali na oblast Jadranu, konkrétně na bouře vznikající v severní Itálii. Dalším příkladem bude bouře vznikající nad jižní Itálii.

Jaké bouře jsme zaznamenali teď v nedávné době, na konci srpna?

Srovnejme situaci s červencem. Tentokrát je aktérem níže na jihu Itálie. K tomu je zapotřebí studená fronta, která musí být natočena podle obrázku a posouvá se od západu na východ.

Nyní se děje úplně přesně opakují jako v červenci. Je noc. Tlaková výše nad velkou nížinou na jihu Itálie přitlačí vlhkost k zemi a namočí zemský povrch. Máme zdroj vlhkosti. Ráno díky čistému nebi slunce ohřeje vlhkou nížinu.

Opět se musí nasunout studená fronta, která na svém čele podporuje výstupné proudy. A to je ten startovní impuls k utržení bublinky, vzniku výstupných proudů, a postupnému vývoji bouřek. V poledne vzniknou bouřky z tepla.

Posune-li se studená fronta malinko na východ, přejde přes vyhřátou nížinu, nasune nad ní studený vzduch ve svém týlu. Bouřky značně sílí a již nepotřebují teplo slunce, protože je splněna naše tzv. podmínka teplot (viz.:díl I.).

 A teď nezbývá nic jiného než „donést“ tuto bouřku do Chorvatska. Tento přesun zajistí opět studená fronta. Podél ní totiž proudí vzduch tentokrát cca od jihu na sever.

Teď se již situace opakuje. Bouřka přechází přes teplé Jadranské moře a využívá toho. Jak jsme si již řekli, když se Cumulonimbus dostane nad vodní hladinu, tak nasává vlhkost a vlhkost je stavební materiál bouře, bez vlhkosti není bouře. Cumulonimbus si z vlhkosti staví oblak a nad Chorvatskem se vybouří. Chorvatské pobřeží je i v této oblasti otočené na jihozápad a tím je do pozdních hodin ohřívané a proto teplé. Kdyby bylo chladné tak se bouře nad zemí rozpustí, ale nad teplou zemí se opět posiluje. Opět není kam utéct. Bouřky jsou rozsáhlé, často od Albánie až po Rogoznici, čili přes půl chorvatského pobřeží. Přitom se jedná o malou bouři, co vznikla nad Brindisi  a narostla nad mořem do uvedených rozměrů.

Před touto bouřkou není úniku, pokud nejsme na jejím okraji. Je potřeba jen ošetřit vlastní stání a zajistit jeho bezpečnost jak to jen jde.Obrana spočívá ve sledování vývoje modelové situace nad jižní Itálií, nad Bari, Brindisi. Jednoduše řečeno, kombinace bouřky nad touto oblastí a jižním prouděním vede k bouřkám v Chorvatsku. Mají oproti Itálii zpoždění opět asi 12 hodin. Do Chorvatska podle statistiky mého pozorování dorazí okolo 3-4 hodiny ráno.