Kdo se pohybuje okolo vltavské kaskády v ČR, tak určitě ví, že se úroveň hladiny v nádržích přes rok mění. Mimo plavební sezónu, což znamená od začátku října do konce dubna, je běžně hladina o zhruba 2-5 metrů níže, než v sezóně. Pro majitele plat, mol a lodí zakotvených na vodě to znamená se postarat, aby nic nedošlo k úhoně, lodě vytáhnout z vody nebo překotvit, mola popouštět dál na hladinu a povolovat kotvící lana s tím, jak postupně klesá hladina.
Problém ale nastane, když Povodí Vltavy nečekaně rozhodne, že s hladinou hne v rámci krátké doby nahoru nebo dolů o víc jak zhruba 1,5m. Většina majitelů plat a mol například na Slapech tam jezdí jen rekreačně, a nestíhá dojíždět kontrolovat a posouvat molo každý den. A to se stalo teď v rámci posledního týdne. První známkou bylo, že voda na začátku října na Slapech nešla dolů, ale držela se na letní úrovni. Říkali jsme si, že dobře, je krásně a teplo, asi ještě čekají, až si lidi užijou babí léto a pak to vypustí. Okolo 20.10. začala hladina klesat, takže jsme povolovali plato a posouvali můstek na zimní úroveň. Jenže to si takhle přijdu 27.10. se pokochat k vodě a překvapeně koukám, že hladina je zpátky na letním stavu, většina můstků plat a mol v zátoce je pod vodou, desky uplavané, můstky zprohýbané…
No nebudu nic nalhávat, byla jsem pěkně naštvaná. Desky na můstek jsem dělala tento rok úplně nové a obě jsou pryč. Kovová konstrukce můstku byla vzpříčená o skály, jak na ni ve špatném úhlu tlačilo plato, a já musela do vody ji vyprostit, abych mohla plato zase posunout zpět na letní úroveň.
Tak jsem se rozhodla zavolat na Povodí Vltavy, aby mi tedy vysvětlili, co to dělají a kdy se tedy bude snižovat hladina na zimu. Po 5ti přepojování a odkazování na jiné osoby jsem se dovolala do vodohospodářské sekce Povodí, kde jsem se dozvěděla zajímavé informace, které vám tady teď shrnuji.
Kvůli opravám a pracím na přehradě Kamýk se musí na Slapech udělat několik velkých a rychlých výkyv hladin. Z plného stavu (nad 270,5 m.n.m.) se sníží o cca 2-3 metry, pár dní to tak zůstane a pak se během jednoho až dvou dnů naplní nádrž do plného stavu.
Tyto výkyvy budou (nebo byly) v těchto termínech:
- 20.10. snižování hladiny, 25. – 26.10. naplnění do plna
- 16.- 20.11. snižování hladiny, 21.-23.11. naplnění do plna
- 28.11.- 3.12. snižování hladiny, dále hladina zůstává na zimní kvótě.
Pán na dispečinku několikrát opakoval, že termíny jsou orientační a závisí na postupu prací na přehradě Kamýk. Stejné opakování výkyvů by se znovu mělo stát v lednu až únoru 2024, ale to prý ještě vůbec nevědí termíny.
Do úrovně hladin mohou zasahovat i vodní elektrárny, které mohou mít požadavky na výkyvy hladin v rámci 24 hodin dopředu. Takže i Povodí Vltavy se mimořádné výkyvy dozví jen jeden den dopředu.
Zajímavé zjištění pro mě bylo i to, že narozdíl od plavební sezóny, kdy Povodí garantuje úroveň hladiny v rámci 1,5m pohybu, mimo sezónu žádná taková garance neexistuje a je možné hýbat s hladinou jakkoliv. Povodí může snížit hladinu až k tzv. úrovni stálého nadržení, což je prosím o 24 metrů níže než letní úroveň. To by nám tady ze zátok na Slapech moc nezbylo. Tak snad to nemají v plánu bez upozornění.
Je velká škoda, že neexistuje žádný spolehlivý informační systém, který by například rozesílal hydrologické a vodohospodářské informace na e-mail přihlášeným zájemcům. Na webu Povodí Vltavy se občas objeví “opatření obecné povahy”, ale mizí do dvou dnů a nenašla jsem na stránkách archiv. Dá se docela pěkně sledovat vývoj měření vody na přehradách na odkazu zde: https://www.pvl.cz/portal/Nadrze/cz/pc/Mereni.aspx?id=VLSL&oid=2
Ale to je vývoj v minulosti do dnešního dne, o plánovaných pohybech nám to neřekne nic.