Pracuj, nenaříkej a nikdy nežebrej – Rudolf Krautschneider v rádiu

Rudolf Krautschneider, mořeplavec, stavitel jachet a dřevorubec, který na svých plavbách celkem čtyřikrát obeplul Zemi, byl hostem Jakuba Schmidta v Českém Rozhlase pro Hradec Králové.

Ruda se narodil ve Vídni, ale dětství strávil ve Znojmě. Je neuvěřitelně sečtelým a moudrým člověkem, který vydává knihy ze svých mořeplaveckých cest, i přesto, že základní školu opustil po sedmé třídě.

Svoje lodě si staví zásadně skoro výhradně sám. „Stavět loď, je lepší než stavět dům,“ dodává k tomu. Jeho první loď se jmenovala Bivoj. Jednalo se o sedmitunové plavidlo, které vytesal s kamarády z kmene velkého dubu. Na vodu se však nikdy nedostala.

Se sedmimetrovou plachetnicí Velou doplul v roce 1977 až za severní polární kruh a v roce 1982 s ocelovou plachetnicí Polka do Jižní Ameriky, kde se nechtěně přimíchal do války o Falklandy. V roce 1990-1994 obeplul Antarktidu na plachetnici Polárka. Po návratu z plavby kolem světa začal organizovat plavby pro děti z dětských domovů a pro lidi, kteří se léčí ze závislosti na drogách a alkoholu.

Před čtyřmi lety začal kreslit plány voru Eurica pro plavbu Atlantikem. Cíl byl jasný – plout z Evropy do Ameriky a zpět. Před dvěma lety začal vor s přáteli stavět, bohužel tentokrát projekt ztroskotal.

Ale Ruda má další plány. Jak sám říká, plavba kolem světa na plachetnici je to nejbezpečnější, co můžete udělat.

O tom všem o ještě více si poslechněte v rozhovoru s Rudou v pořadu Host ve studiu.

Celý rozhovor v ČRo Hradec Králové

Původní článek na stránkách ČRo Hradec Králové