Přednáška Davida Křížka: Psychologie jachtingu a nové trendy

Ve středu 8.2. jsem měla možnost podívat se na jednu z řady přednášek o jachtingu, které pořádá tým Hebe IV v sále Staré sokolovny v pražském Podolí (o termínech a tématech přednášek jsme psali zde). Přednáška se jmenovala Psychologie jachtingu a nové trendy v jachtingu a přednášel ji David Křížek. Sál se před začátkem zaplnil téměř celý a protože hned vedle sálu je místnost s barem, bylo příjemné dát si k poslouchání přednášky i nějaké to pití.

David měl připravenou prezentaci, která se promítala na plátno za ním. První hodinu mluvil hlavně o sportovní psychologii a jak ji využívat při trénincích plachtění. Psychologie jachtingu je odvětví sportovní psychologie, která se věnuje hlavně trénovatelnosti, motivací, schopnosti se soustředit nebo vítěznému myšlení závodníka na regatě plachetnic. Jak by se měla dělat mentální cvičení před závodem, jak využívat vizualizaci v jachtingu nebo jak zvládat prohru a neúspěch.

„Klíčem ke sportovní psychologii je skutečnost, že regatu odjedete svým tělem, ale vyhrajete svou myslí.“

Nejsem sice závodní jachtař, ale i tak se Davidovi povedlo přiblížit mi tyto aspekty závodního jachtingu velmi zajímavě a poutavě. Rozhodně se pokusím využít některé jeho rady a praktiky i v běžném plachtění.

Po přestávce následovala druhá část přednášky, kde bylo hlavním tématem tzv. foilování. Foilování je typ plavby, ve které se pomocí hydrofoilů (což jsou speciální ploutve pod trupem lodi) vytlačí trup nad hladinu a „letí“ na vzduchovém polštáři. Loď tím samozřejmě díky absenci tření o vodu znatelně zrychlí.

Nejdřív se David věnoval historii, například že foiling se používá už od začátku 19. století, kdy se podařilo tímto způsobem vyzdvihnout motorový člun nad hladinu a dosáhnout s ním rychlosti až 61 uzlů. Od poloviny 20. století foilují i plachetnice a dosahují rychlosti nad 50 uzlů. David dále popisoval své vlastní zážitky a zkušenosti z foilování katamaránu, jak se při foilování trimují plachty a používají samotné foily. Je to velmi adrenalinový sport a stabilita lodi, která letí nad hladinou je naprosto minimální, takže jsme se dále dozvěděli, jak se přizpůsobují bezpečností prvky jako jsou helmy, neopreny a vybavení lodi, která foiluje.

„Je to spíš takový jachtařský motocross“

David také reflektoval nepřizpůsobivost pravidel závodů zvyšující se rychlosti foilujících lodí a dle jeho názoru by se pravidla měla upravit podle ledního jachtingu. Na závěr nám vyprávěl o vývoji nových technik a vylepšení foilování u profesionálních jachtařských závodů America´s Cup.

Celá organizace přednášky byla bezproblémová a profesionální a i jako rekreačního a nezávodního jachtaře mě bavilo poslouchat o psychologii a foilování. David Křížek měl přednášku výborně připravenou a já jsem ráda, že jsem se dozvěděla spousty nových informací.

Přednáška se také nahrávala, takže se na ní můžete sami podívat. Budou se konat ještě 4 přednášky, program najdete ZDE.