Předpověď počasí značně netradičně

Onehdy jsem brouzdajíce po Facebooku našel odkaz na velmi zajímavé stránky o počasí a jeho předpovědi. Jsou velmi netradiční a moc se mi líbily. Nenapadlo mě, že lze předpověď dělat ještě jinak a tak skvěle. Račte dále.

Na stránce http://www.windyty.com/ najdete mapu světových vod a animovaný stav větrů. Mapa je plynule a do detailu zoomovatelná a její vypovídací schopnost je udivující. Získáte nejen představu o stávající situaci, ale i předpověď na pět dní dopředu. Je možné si nechat zobrazit i další vrstvy, jako tlak, vlhkost vzduchu, teplotu, mraky, déšť a také vítr v jednotlivých výškách atmosféry.

A nedosti na tom. Můžete si kliknout buď na označená místa, nebo kamkoliv do mapy a získat tak předpověď pro dané místo a (!) pokud existuje, i odkaz na webkameru.

Je to všechno moc pěkné – až tak pěkné, že si člověk říká jen jestli je to pravda. No uvidíme – mám v plánu podrobit server windyty zkušebnímu testu oblastech našich plaveb a porovnat jej jednak s dalšími meteorologickými servery, druhak se skutečnou situací. Nicméně, windyty vychází, podle informací tvůrce, z předpovědního modelu GFS poskytovaného NOAA, a tak by mohla být spolehlivost na stejné úrovni, jako ostatní servery, ovšem s velikým „windyty“ bonusem názornosti. Tak uvidíme, zatím se kochejte.

Celkový pohled s vrstvou teploty.
Celkový pohled s vrstvou teploty.
Detailní pohled včetně předpovědi.
Detailní pohled včetně předpovědi.

 

 

1 COMMENT

  1. Taky sem na to koukal a moc se mi to libilo. Mozna stoji za to zduraznit, ze je to v podstate cesky projekt, protoze autorem je sam velky sef Seznamu Ivo Lukacovic a podle toho,co jsem se docetl, tak je to takovy jeho hobby projekt, protoze on sam je jachtar a pilot.