Recenze: Celoobličejová potápěčská maska Easybreath. Stojí to za to?

Starší, ale velmi úspěšný článek. A protože Krása jachtingu od doby, co tenhle článek původně vyšel, nabrala další čtenáře, nezaškodí si Terčiny zkušenosti s maskou EasyBreath připomenout. 

Jarda F.


Pokud jezdíte k moři, ať už na břeh nebo plachtit na moře, nesmíte opomenout krásy podmořského světa. Zvlášť v Chorvatsku a Řecku je na mnoha místech voda zářivě čistá a dohlednost je často až 20 m. My jsme si celá rodina udělali kurz freedivingu, abychom nebyli tolik omezení v hloubkách, ale ne každý má k potápění tak pozitivní vztah a často se nám na lodi vyskytují posádky, které nemají s potápěním tolik zkušeností nebo se trochu bojí.

Toto léto se mi dostala od kamaráda do ruky celoobličejová potápěčská maska Easybreath. Vyzkoušela jsem ji a napíšu vám o ní pár informací, abyste se mohli plně rozhodnout, zda je to to pravé pro vás, nebo bude lepší klasická maska se šnorchlem.

Pohodlí

Co musím celoobličejové masce přiznat je, že je na nošení velmi pohodlná. Vyrábí se ve dvou velikostech, menší určená pro děti od 10 let, ženy a osoby s úzkým obličejem, větší pro muže a širší obličeje. Vzhledem ke zkušenostem s normální maskou jsem si říkala, že to přece nemůže sedět každému. Ale díky silikonové lícnici obepínající celou masku sedí maska dobře a docela hezky těsní, a to ji zkoušeli ještě dva mí kamarádi. Trochu problém je u vousatých pánů a lidí s hodně úzkým obličejem. Oproti klasické masce je zde nevýhoda, že ve chvíli, kdy vám trochu nateče do masky, nemáte pod vodou možnost vodu z masky vyfouknout. Na druhou stranu, stejně jste pořád jen na hladině protože jak píši dále, není možné se s maskou potápět hlouběji pod hladinu.

Pásek, který drží masku na hlavě, je vyroben z příjemného textilního materiálu a netahá za vlasy. Zároveň se maska dobře nasazuje i sundavá.

Zadní strana masky, je vidět silikonová lícnice a popruhy na hlavu.

Výjimečný je rozhled, který maska poskytuje. Neztratí se tím periferní vidění a pocit z prostoru je velmi dobrý. Vidíte téměř tak, jako normálně.

Klasický problém u potápěčských masek je mlžení skla. Zde se výrobce zaručuje za to, že se sklo nebude mlžit, a je pravda, že oproti mé masce to byl velký rozdíl. Při nádechu proudí nejprve vzduch na zorník (přední část skla) a až poté do nosu a úst. Vlhčí vydechovaný vzduch je odváděn silikonem a plasty v masce ven jinou cestou a tím je zajištěna pravidelná cirkulace vzduchu, která brání zamlžování. Samozřejmě se maska trochu zamlží, ale oproti normální masce je to velký rozdíl.

Dýchání

Protože jsem zvyklá dýchat se šnorchlem a přijde mi to již naprosto přirozené, musela jsem si na dýchání v Easybreath chvilku zvykat. Trvalo to ale jen pár minut a už jsem na to vůbec nemusela myslet. Pro ty, kteří naopak nesnesou v puse šnorchl a pocit, že dýchají trubicí, je maska velmi pohodlná a můžou dýchat jak nosem tak ústy bez jakéhokoliv omezení.

Šnorchl by se zdál být kratší než je normální šnorchl, ale není to tak. Normální šnorchl jde od úst až nad hladinu, zde vede od horní části masky, takže kouká nad hladinu více než normální. Za velkou výhodu považuji dvojité vedení uvnitř šnorchlu – jednou části se vzduch vyfukuje, druhou nadechuje. Tím pádem se do masky dostává stále čerstvý vzduch a nevzniká tím sloupec vzduchu ve šnorchlu, který musíte přetlačit, abyste se dostali k čerstvému. Zároveň má šnorchl na konci plovák, který se uzavře při potopení masky pod vodu. To je velmi ceněné při vlnách, které normální šnorchl zalijí vodou a potápěč se omylem nadechne vody. To zde nehrozí.

Přední strana šnorchlu. V oranžové horní části je plovák.
Zadní strana šnorchlu. Jsou vidět dvě oddělené cesty pro vzduch vdechovaný i vydechovaný.

Potápění

Celoobličejová maska ale rozhodně není určena na nádechové potápění. Protože má velký objem vzduchu, je obtížné potopit hlavu do větších hloubek, protože vám ji maska stále táhne nahoru. Pokud by se vám to povedlo, v jednom metru hloubky zjistíte, že objem vzduchu je tak velký, že kvůli stlačení vzduchu začne nepříjemně tlačit na obličej a oči. Abyste se tomu vyhnuli, musíte si do masky fouknout vzduch z plic a tím se obrat o cenný čas pod vodou. Zároveň hned zjistíte, že nemáte jak si pod vodou tzv. odfouknout uši, aby vás nebolely (vyrovnat tlak ve středoušní dutině) – nemůžete si totiž ucpat nos, který je schovaný v masce.

Shrnutí

Celoobličejová maska Easybreath má spoustu nových užitečných technologií, které šnorchlování velmi zjednodušují. Je z ní velmi dobrý rozhled, pohodlně se v ní dýchá jak nosem tak ústy a velmi dobře zde funguje cirkulace vzduchu. To zajišťuje nemlžení skla masky. Výborně se hodí pro lidi, kteří šnorchlovat zkoušejí poprvé a chtějí se jenom podívat pod vodu z hladiny, nebo pro ty, kteří nechtějí zadržovat dech a potápět se pod hladinu. Zároveň má pohodlné uchycení páskou a dobře drží na obličeji.

Pro jakékoliv jiné potápění pod hladinu je maska ale absolutně nevhodná. Má obrovský objem vzduchu, takže protlačit hlavu pod hladinu je náročné a nelze jednoduše vyrovnávat tlak ve středoušní dutině. Více jak metr pod hladinu začne být maska velmi nepříjemná, proto pokud jste schopni aspoň na chvilku zadržet dech a potopit hlavu, doporučuji pořízení normální potápěčské masky se šnorchlem, který lze vyndat z úst.

Jak se shodla moje posádka: „Nicméně pro suchozemce a dámičky dobrý.“