Refování geny na zadobočním kursu

Refování plachet za jakýchkoliv podmínek je základním úkonem, který by měl každý dobrý skiper zvládat. V dnešním článku se podívejme na refování geny. Podotýkám, že popisuji refování geny na rolfoku, protože jiné dnes už téměř neexistují.

Standardní postupy vyučované na jachtařských kurzech říkají, že chceme-li refovat genu, nastartujeme motor, namířímě loď proti větru, čímž se z geny vyleje vítr a zrefujeme. Je to postup správný a bezpečný, ovšem trochu zdlouhavý a na vlnách i docela mokrý, protože loď otočíte proti nim.

Můžeme to totiž udělat i elegatněji. Představme si, že plachtíme na boční vítr (obr. 1). Loď jede rychle a jachting nemůže být krásnější. Ale vítr sílí a vy usoudíte, že té geny je venku trochu moc a že je třeba zarefovat. Jak postupovat?

Z bočníhu kurzu mírně odpadneme a navedeme loď na kurs zadoboční. Velikost odpadnutí na zadoboční kurs volíme tak, aby hlavná plachta zakryla genu. Tím se gena dostane do větrného stínu hlavní plachty, přestane táhnout a začně flatrovat (obr. 2). To je okamžik, kdy ji snadno na rolfoku zarefujete, nebo sbalíte úplně. Pak stačí se jen vrátit na původní kurs (obr. 3). Posádka je nadšená a obdivně zírá, jakého že to má kapitána. 🙂

Rizika. Jako všechno na moři, má i tento způsob svá rizika. Při navádění lodi na zadoboční kurs to nesmíte přehnat, abyste neudělali nechtěnou halzu. Hrozí to zejména na vlnách, případně mění-li vítr nepředvídatelně směr, což se často stává třeba v okolí mysů nebo břehů s vysokými kopci. Proto důrazně doporučuji, vždy si hlavní plachtu pojistit vhodně založeným preventerem (někdo říká kontraotěží), který zajistí, že i při nechtěné halze nenadělá ráhno a hlavní plachta žádné škody.

2 COMMENTS

  1. Zdravim, mam nekolik dotazu. Jak budete refovat genu, pokud bude hlavni plachta zbalena? Pokud budete refovat genu, tak asi bude chtit taky zmensit hlavni plachtu. Jak na zadni kurz budete refovat hlavni plachtu?

    Dekuji
    Matej

    • Pokud je hlavní plachta sbalená, tak samozřejmě tenhle způsob nepůjde použít – není čím genu zakrýt. Pak nezbývá než postavit loď proti větru genu sbalit normálně. O refování hlavní plachty chystáme samostatný článek, tak nás sledujte. J. Foršt

Comments are closed.