Reprezentanti a Tokio

Ilustrační foto: Karel Lavický

Jak asi víte, olympijské hry byly odloženy na rok 2021. Co na to říkají naši reprezentanti a jak tráví čas? Mezinárodní olympijský výbor a organizační výbor olympijských her v Tokiu 24. března vydaly společné prohlášení o odložení olympijských her v Tokiu 2020: „Za současných okolností a na základě informací, které poskytla WHO, dospěli předseda IOC a japonský premiér k závěru, že je třeba olympiádu odložit, nejpozději však na léto 2021, a to kvůli ochraně zdraví sportovců, všech účastníků olympijských her a celé společnosti.“

 Světová jachtařská federace World Sailing bude nyní úzce spolupracovat s MOV a organizačním výborem her, aby nový termín i podmínky byly pro jachtaře co nejpříznivější. Zároveň také pracuje na výběru nových termínů a míst pro zbývající kvalifikační závody. Předpokládá jejich pořádání koncem roku 2020 nebo začátkem roku 2021.

Odloženy nebo zrušeny byly další významné mezinárodní závody – Kieler Woche bylo přesunuto z června na 5.–13. září. French Olympic Week, který se měl konat 18.25. dubna v Hyeres byl odložen, nový termín zatím není znám. Zrušena byla také červnová Medemblik Regatta. Ta se pojede až příští rok. Finn Gold Cup aneb mistroství světa třídy Finn, které se mělo jet od 8. do 16. května na Mallorce bylo odloženo. Odloženy byly také další mistrovství světa i Evropy všech možných tříd…

Co na to říkají naši reprezentanti a jak tráví čas? 

Karel Lavický, zatím jediný kvalifikovaný český jachtař, který závodí ve třídě RS:X telefonoval z Cádizu: „Jsem zde i s rodinou. Sedíme doma, nesmí se tady až do 12. dubna vůbec vycházet, jen na nákup nebo do práce. Jeli jsme sem s tím, že zde bude možné trénovat. Tak aspoň běhám po zahradě. Kvůli odložení olympiády není pravděpodobné, že tréninková skupina, do které jsem se zde v Cádizu chtěl zařadit, tady bude po zrušení karantény nadále fungovat, a tak jsme se rozhodli, že se pokusíme vrátit domů.“ Odložení olympiády bylo podle Karla určitě správným krokem. „Třeba do konce roku přijde životní forma, zatím jsem ji tedy nepociťoval,“ dodal s úsměvem a s plány na podzimní trénink v Japonsku.

Štěstí v neštěstí měl i s motorovým člunem a dalšími věcmi, které měly odplout v pondělí kanadským kontejnerem z britského Newcastlu do Tokia. Ale Kanada v pondělí zrušila účast svých sportovců v Tokiu (ještě před oficiálním odložením her), a tak kontejner neodplul. Člun tedy putoval naštěstí jen do Anglie, odkud ho bude potřeba nyní zase dostat zpět do Čech.

Dominika a Sára

Po návratu z tréninku z Mallorky se do karantény dostala posádka našeho 49eruFX.

Kormidelnice Dominika Vaďurová napsala: „Odložení OH je asi pro všechny sportovce trochu zklamáním. Když se čtyři roky připravují a dávají všechny zdroje a energii do toho, aby byly v létě 2020 v nejlepší formě. Máme trochu smíšené pocity, nakolik i pro nás měl být rok 2020 vrcholem našeho úsilí. Za tři týdny jsme už mohly vědět výsledek evropské kvalifikace. Rozumíme a respektuje však rozhodnutí o přesunutí her, nakolik je situace ve světě opravdu vážná. Pro nás ale zůstává otázkou zmiňovaná kvalifikace, její místo a čas. Budeme muset předělat všechny naše přípravné plány. Musíme se nastavit na delší sezonu, než jsme očekávaly. Olympijská kvalifikace však v našich plánech stále zůstává číslem jedna.

Od 14. 3. jsme v karanténě. Kosatnice Sára Tkadlecová v Praze a já v Bratislavě. Snažíme se tento čas využít nějak smysluplně – domácími tréninky, doháněním školy a vyřizováním věcí, aby nám za různé letenky, ubytování a další věci, které byly zaplacené, vrátili peníze. Těžko teď dělat nějaké konkrétní plány, situace se mění ze dne na den a každá evropská země je v jiném stádiu pandemie. Je otázkou, co nás ohledně tréninku čeká. Neumíme předpovědět, kdy budeme schopné vycestovat do zahraničí na nějaký trénink. Polovinu našich věci má trenér ve Slovinsku a nějaké věci jsme narychlo pobraly do letadla při útěku z Mallorky. Aspoň, že máme v Praze loď. Když se situace trochu uvolní, ale stále nebude možné vycestovat do zahraničí, plánujeme se přesunout asi na Nové Mlýny, a zažít tak svou premiéru na české vodě. Alespoň bychom tak mohly potrénovat na vodě a pokračovat v kondičním tréninku. Jakýkoliv trénink nám prospěje. Prioritou pro nás bude zachovat chladnou hlavu, realisticky vyhodnotit situaci a využít moznosti, které se naskytnou. Pro nás je hlavním úkolem stále pracovat jako tým a podporovat se i v těchto neslavných časech, a docela nám to jde.

TIP: Od začátku karantény si se Sárou a pár kamarádkami posíláme na denní bázi krátká videa z každého dne, abychom měly alespoň virtuální kontakt a udržely se v pozitivní náladě.“

Do karantény musel i Finnař Ondřej Teplý, který se také vrátil z Mallorky. Doma uklidili garáž, aby se dostali k dlouho nepoužívaným strojům domácí posilovny. Do aktuálního tréninku Ondra zařadil i kolo. Podobně se nyní udržuje v kondici i jeho bratr Viktor Teplý, který závodí na Laseru.

Allesia

Z Itálie se ozvala naše nadějná juniorská reprezentantka ve třídě Laser Alessia Palanti:

„Myslím si, že odložení olympiády je správné rozhodnutí, ale mrzí mě to hlavně kvůli všem sportovcům. Všechna ta příprava, dřina a pot… A teď se musí všechno předělat. Pro některé to měla být poslední olympiáda a někdo teď ani nemůže pokračovat v přípravě. Na druhou stranu tím, že se odložila i poslední kvalifikace, která měla být v Janově, a měla by se jet někdy koncem roku, tak bych se mohla pokusit o štěstí a zúčastnit se ve třídě Laser Radial. Ale to je zatím jen taková představa, protože zatím vůbec nevím, kdy mě pustí na vodu, a samozřejmě bych se musela domluvit s Českým svazem jachtingu.

Protože tady (Alessia bydlí u Lago di Garda) nesmíme vůbec vycházet ven, rozhodla jsem se odstěhovat před měsícem k jedné kamarádce. Má doma nádhernou posilovnu, a tak se aspoň trochu mohu udržovat v kondici. Když se nepotím v posilovně, tak mi dá zabrat její pes. Je skoro větší než já a pořád si chce hrát. Tréninky v posilovně mám dvakrát denně. Ráno je kolo a stretching (1 hodina) a odpoledne posilovna (1 hodina). Ráno je to někdy složité, protože do toho mám on-line školu a těch úkolů, co máme… V podstatě trénuji 6x v týdnu. Už se těším na vodu a na české koblihy! Všechny moc pozdravuji.“

Alessia přijala výzvu, kterou zveřejnila na Facebooku trenérka reprezentačního týmu dětské třídy Optimist Nikol Staňková:

„Zapoj se s námi do výzvy KAŽDÝ DEN 50 KARANTÝŇÁKŮ! neboli 50 angličáků (burpees). Udělej každý den 50 karantýňáků, natoč se u toho a stopuj si čas, za jak dlouho to zvládneš. Budeš mít další den lepší skóre? Výzva trvá až do konce karantény a ještě déle! Samozřejmě je vhodná pro všechny věkové skupiny! Video nahraj na facebook nebo instagram a sdílej na www.facebook.com/CZEOptimist. Alessiia srazila čas na 50 karantýňáků pod hranici 3 minut, video zde.

Tréninky pro Laseristy připravil na facebooku jejich trenér Štěpán Novotný: www.facebook.com/CZEOptimist

A školu jachtingu od trenéra třídy 29er Davida Křížka najdete na: www.facebook.com/czech9er

Tisková zpráva: Eva Skořepová

PR manažerka Českého svazu jachtingu

www.facebook.com/sailingcz