Ruské miliardářské jachty zabaveny v Německu i ve Francii

Megajachta ruského miliardáře Ališera Usmanova. Autor: Getty Images

Dle informací tisku Německo zabavilo megajachtu ruského miliardáře Ališera Usmanova. Jachta má cenu 600 milionů dolarů (13,8 miliard korun). Je to důsledek toho, že Evropská unie zařadila oligarchu napojeného na Kreml na sankční seznam kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Jachta Dilbar dluhá přes 150 metrů stojí od konce října v hamburských loděnicích Blohm+Voss kůli rekonstrukci. Německá vláda jachtu zabavila a zaměstnanci loděnic kvůli tomu ve středu nešli do práce. Zástupci společnosti Blohm+Voss ani Usmanova údajně na žádost o komentář nereagovali.

Ruský podnikatel uzbeckého původu Usmanov koupil loď v roce 2016 za 600 milionů dolarů. Německé loděnice Lürssen, kde se jachta stavěla, nešetřily superlativy. Dle nich má jí o „jedno z nejsložitějších a nejnáročnějších, které kdy bylo postaveno, a to jak z hlediska rozměrů, tak i technologie“.

Jachta má výtlak 16 000 tun a posádka čítá 96 osob. Je to největší motorem poháněná jachta na světě. Loď má také největší bazén, jaký kdy byl na jachtě instalován, dva heliporty, sauna world, salon krásy a posilovnu. Ve 12 luxusních kajutách se může ubytovat až 24 osob.

Ruský podnikatel Ališer Burchanovič Usmanov
Autor: Getty Images

Hodnota Usmanovova majetkuse odhaduje až na 12 miliard dolarů a zahrnuje podíly v těžařském a ocelářském gigantu Metalloinvest a firmě Xiaomi na spotřební elektroniku a dalších firmách. Usmanov má také velká nemovitý majetek v Anglii, Německu, Francii, Monaku či na Sardinii. Do roku 2018 mu patřil 30procentní podíl v londýnském fotbalovém klubu Arsenal. Usmanov slíbil, že sankce EU napadne soudně.

Dle iDnes Usmanov také spoluvlastní ruského mobilního operátora MegaFon, největšího ruského internetového prodejce Mail.Ru a přes něj velmi rozšířené sociální sítě Odnoklassniki a VKontakte. Vydává také noviny Kommersant.

Také francouzské úřady ve čtvrtek oznámily, že zadržely jachtu v majetku šéfa Rosněftu Igora Sečina, dalšího muže blízkého ruskému prezidentu Putinovi. Dle ministra financí Bruna Le Maira se tak stalo ve středomořském přístavu La Ciotat a o události zpravil francouzský ministr financí Bruno Le Maire. I tento krok je součástí rozsáhlých sankcí, které Evropa uskutečňuje proti Rusku po jeho agresi na Ukrajině.

Jachta Igora Sečina jménem ST. Princess OLGA. Autor: Wikimedia, Creative Commons

Dle tisku stojí šéf státního podniku Rosněft Igor Sečin při Putinovi od jeho úplných politických začátků. Dle magazínu Time patřil v roce 2013 mezi sto nejvlivnějších lidí světa. Rosněft je třetí největší ruská firma a po Gazpromu druhý největší státní podnik.

Igor Sečin s ruským prezidentem Putinem.
Autor: Getty Images

Ale naděje neumírá. V kontrastu s výše uvedenými oligarchy oznámil ukrajinský byznysmen a miliardář Oleksandr Jaroslavskyj, že svou jachtu Kaiser prodá a výtěžek dá na humanitární pomoc válkou zdevastovanému městu Charkov.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/rusko-jachta-zabaveni-oligarcha-valka-na-ukrajine.A220303_080725_eko-zahranicni_vebe