S plachetnicí na pivo? Už ne!

Situaci na našich vodních tocích ohledně nových předpisů jsme tu již rozebírali. Téměř neomezená plavba motorových člunů, omezení plachetnic a plavců a nesmyslná změna předpisů… No nebylo toho málo. Stále jsme si ale kladli otázku, jak se nás to prakticky dotkne. No a já jsem jeden takový příklad našla nedávno na Slapech.

Samozřejmě, motorových člunů viditelně přibylo. Nevím, jestli jsou levnější, nebo je to velký trend, ale rozhodně je jich víc. Většinou to jsou menší modely s otevřeným kokpitem, vybavené dvěma obrovskými přívěsnými motory. O víkendech je už od rána slyšet řev motorů až k nám k chatě, která sedí vysoko nad řekou na kopci. Čluny jezdí bezmyšlenkovitě sem a tam (co by také jiného dělali, když tou rychlostí přejedou celé Slapy za pár minut). O nějaké bezpečné vzdálenosti od břehu není ani řeč, člověk se bojí vyplavat i jen pár metrů. Plachetnice a jiné loďky u mol sebou hází ze strany na stranu a majitelé trnou hrůzou, kdy se o sebe zachytí sálingy nebo se předře nějaké lano. To jsou ty nejvíce viditelné změny.

Jednu dobu platil zákaz kotvení mimo označené mariny a mola. Na Slapech a Orlíku je to skoro nemožné, marin je zde jen pár, daleko od sebe a jsou plné lodí, které zde mají placené dlouhodobé stání. Nemají návštěvní mola ani více volných míst, protože možnosti na přehradách jsou omezené. Bylo tedy zvykem, že když chce loď někde zakotvit buď na pár hodin nebo přes noc, vyváže se na pláži přídí ke břehu. Když zákaz začal platit, říkali jsme si, že je to proto, aby se mohla stavět další (a zřejmě placená) mola. To se ale nedělo. Zákaz byl nedávno naštěstí zrušen.

I tak se objevují další a další důsledky těchto změn. Máme na Slapech malou plachetničku Ochechuli. Je to sice kajutovka, ale má jen 19 stop, přívěsný elektromotor a dvě plachty. Ideální na odpolední plachtění na řece. Sem a tam pozvu nějaké přátele a vydáme se plachtit někam na pivo. V minulých letech jsme okolo nás zdokumentovali místa, kde se dá přistát s lodí a dát si nějaké občerstvení, takže jsem měla tentokrát za cíl hospodu na mole u Staré Živohoště. Je to malé bistro přímo na mole, takže zakotvíte lodí, vystoupíte na břeh a sednete si ke stolu přímo vedle lodě. Pro jachtaře ideální.

Ochechule
Ochechule

Na krásný zadní vítr jsme doplachtili až k hospodě, stáhli plachty a jali se zajíždět k molu. Když jsme se blížili, vyběhl nějaký muž na molo a ptal se, jestli jdeme kotvit na noc. Řekla jsem, že ne, že jdeme jenom na pivo, ale už jsem viděla, že bistro je zavřené. Protože jsem měla na palubě kamaráda, který si právě dělal papíry VMP a chtěl pocvičit zajíždění, oznámila jsem pánovi, že se jenom tréninkově vyvážeme a hned teda odplujeme. Pán tam stál dál, koukal na nás a říkal, že teda jako když se jenom vyvážeme a nebudeme vycházet z lodi, tak dobrá, ale že jinak by po nás musel chtít za krátkodobé stání 200Kč. Vyvalila jsem na něj oči, ale protože jsem v tu chvíli musela řešit zajíždění a vyvázání, nijak jsem se dál nevyptávala.

Loď jsme vyvázali, hned odvázali a odjeli. Kluci se mě ptali, co to mělo znamenat, ale říkali jsme si, že stejně tam bylo zavřeno a pivo bychom nedostali. Druhá moje možnost občerstvení, mnohokrát ozkoušená, byla marina na Nové Živohošti, kousek od nás, kde je restaurace u místního hotelu hned u vody. Vydali jsme se tedy za slabého protivětru tím směrem. Věděla jsem, že tam mají malé volné molo, označující konec mariny, u kterého se dá na chvíli volně vyvázat. Molo tam stále bylo, tak jsme se se spokojeně vyvázali, zavřeli loď, ale hle, na konci mola byly nově dveře s ostnatým drátem okolo. Dveře šli ze směru z mola otevřít, ale zpátky tam byla čtečka čipů a nápis, že čip lze získat v restauraci. 200Kč krátkodobé stání, 500Kč stání přes noc. A tak jsme se vrátili na loď, odvázali a odpluli znechuceni.

Marina u hotelu. Foto je starší, v dnešní době jsou stání plná plachetnic a motoráků. Vpravo je vidět čerpací stanice pro lodě, sjezd a návštěvní molo.
Marina u hotelu. Foto je starší, v dnešní době jsou stání plná plachetnic a motoráků. Vpravo je vidět čerpací stanice pro lodě a sjezd, vedle kterého je návštěvní molo.

Jen pro srovnání: ve většině marin ve Středozemním moři se za krátkodobé stání například do dvou hodin neplatí nic. Chorvatsko je jedna z nejdražších jachtařských destinací a i tak jsme v Biogradu za stání přes oběd nic neplatili. V Řecku, kam jezdíme pravidelně, se neplatí skoro nic. Když už něco, tak za noční stání s elektřinou a doplněním vody dám maximálně okolo 12 euro, což je zhruba 320Kč. Nejvíc jsme tento roksnad dali na Kykládách, 16 euro za noc a vodu, a to jsme reptali, že je to drahé. 500Kč za noční stání u mola na Slapech, bez elektřiny, bez vody, a krátkodobé stání za 200Kč je naprosto mimo hranice.

Kam až tohle zajde?