S plachetnicí za slapským pivem 2: Hladina

Letos jsme se s naší Ochechulí, jak si jistě čtenáři Krásy povšimli, pustili do projektu takzvaného pátračně-reportážního. Plujeme s naší lodí po Slapech a hledáme, kde by žíznivý jachtař loď vyvázal a zlatavé pivo okusil. Minule jsme si povídali o hotelu Atlantida, dnes je na řadě hotel Hladina.

Hotel Hladina leží hned za Živohošťským mostem vlevo (ve směru od Prahy), na souřadnicích 49° 46′ 5“ N 14° 24′ 48“ E. Most, který je dominantou okolí byl postaven ještě před zatopením údolí, i když se s tím počítalo a konstrukce byla tomuto faktu přizpůsobena – základy mostních pilířů byly zakotveny pod úroveň dna tehdejší řeky. A do zatopení to byl most pěkně vysoký – tyčil se nad zmizelou Vltavou ještě o deset metrů výše než se tyčí Nuselský most nad Botičem. Ovšem proslavil se nejen výškou a konstrukcí, ale také tím, že se pod ním v roce 2000 našly mrtvoly nepohodlných podnikatelů. Ostatně dno pod mostem je vůbec bohaté na vraky aut, vraky lodí, munici z války… holdujete-li potápění, to vše je možné pod mostem najít.

Ale my jsme tady kůli pivu. Původně jsme vyrazili na ponton ke Kozlovi naproti staré Živohošti, ale když jsme se po dvou hodinách plavby na zkomírající vítr dostali jenom k mostu, rozhodli jsme se zajít na pivo k Hladině. Ochechule teď jezdí totiž výhradně na plachty, motor nám ukradli a elektromotor, který máme na palubě, je jen jako záloha. Díky tomu ale provádíme na plachty i většinu manévrů, včetně zajíždění k molu, takže je to docela pěkný trénink.(Vůbec si dávejte na Slapech pozor, hrozně se tu krade, jen za léto v našem okolí někdo ukradl lodičku a dva motory. Našemu sousedovi už ukradli během čtyř let motory tři!)

Žíznvý jachtař může svou loď vyvázat na pláži před hotelem, kde se nachází malé molo ve tvaru T. Na bočních stranách většinou stojí motorové čluny a pískové dno jde rychle vzhůru, nicméně na čele bývá volno a je pod ním hloubka kolem 1,80m – záleží také, jak hrázní regulují hladinu. Pozor také na vlnění od prljíždějících člunů – to ostatně platí pro velkou většinu stání na řece. Vyvázání u mola je samozřejmě zadarmo. Pivo je plzeňské a je možné si ho dát ve stánku na pláži – dřevěný, krytý proti horku, s lavičkami a stoly – a nebo, je-li stánek zavřeny (mimo prázdniny), nahoře v hotelu, kde vám ochotně naleje moc milá a hezká slečna – viz foto.

Hodnotíme 3* ze tří. Prostě pohoda.

 

 


200TIPU_PRO_JACHTARE_300X700

200 tipů pro jachtaře

Novinka na českém trhu

Rady a zkušenosti pro každou příležitost, protože jachting, to nejsou jenom vítr a plachty. To máte navigaci, elektrotechniku, kuchaření, plyn, posádku, tchyni na palubě, mořskou nemoc, jinou nemoc, lana, uzly, fléry, rafty, vysílačku, VHF, DSC, ETA…

Do eshopu pro více informací