Sea Shepherd zasahují

Sea Shepherd asistují v Libérii. Zdroj: Sea Shpeherd

Sea Shepherd asistovali liberijské pobřežní stráži při zadržení nákladní lodi za nelegální obchod s rybami.

Během Vánoc zadržela liberijská pobřežní stráž za asistence posádky Sea Shepherd 74 metrů dlouhou chladící nákladní loď (takzvaný reefer) M/V Hai Feng 823 plující pod čínskou vlajkou, která již v minulosti měla problémy se zákonem kvůli nelegálnímu rybolovu. Loď byla zadržena, když se pokoušela vyložit náklad překládaných ryb v západoafrickém přístavu Monrovia.

Překládka je akt přeložení nákladu ryb z jednoho plavidla na druhé, který se často provádí na moři mezi rybářskými loděmi a reefery – někdy právě za účelem zakrytí původu nelegálně nalovených ryb.Loď M/V Hai Feng 823 v minulosti prováděla překládku s dvěma již zadrženými plavidly: M/V Lian Run, zadrženou liberijskou pobřežní stráží za asistence Sea Shepherd 21. března 2017 za daňové a celní podvody, a rybářskou lodí (F/V) Seta 70, zadrženou liberijskou pobřežní stráží 22. června 2011 za rybaření bez licence v liberijských vodách. Lodi M/V Hei Feng 823 byl také odepřen přístup do přístavu Las Palmas na Kanárských ostrovech.

Posádka lodi Sea Shepherd Sam Simon asistovala liberijské pobřežní stráži při nalodění na loď M/V Hai Feng 823 za použití dvou rychlých nafukovacích člunů.Během inspekce předložil kapitán lodi M/V Hai Feng 823 liberijské pobřežní stráži oficiální dokumenty uvádějící, že je na lodi 21 409 kontejnerů s rybami.

Ovšem při prohlídce byly v jedné z kajut nalezeny také neoficiální dokumenty naznačující, že je na lodi ve skutečnosti 25 459 kontejnerů ryb, což činí rozdíl více než 81 tun ryb.„Plavidla páchající daňové a celní zločiny mívají často dvě sady dokumentů: falešnou, která je předkládána autoritám během inspekcí, a pravou, která je předložena lodní společnosti, a která bývá skryta před policejními zástupci. Předložení falešných dokumentů je v Libérii vážný trestný čin.“ – Ctěný Daniel Ziankahn, liberijský ministr obrany

Liberijská pobřežní stráž byla také seznámena s písemným souhlasem Sierra Leone, povolující lodi M/V Hai Feng 823 exportovat 24 000 kontejnerů ryb, které byly údajně přeloženy ve vodách Sierra Leone. To ovšem znamená, že množství ryb, které M/V Hai Feng 823 převážela, překročilo povolený limit.Loď M/V Hai Feng 823 byla zadržena na základě podezření ze lži zástupci liberijské pobřežní stráže, tedy z předložení falešných dokumentů, a z porušování daňových a celních zákonů Libérie.

„Chladící nákladní lodě významně přispívají k nelegálnímu rybolovu, protože jsou využívány k legalizaci úlovku z trestné činnosti. Na těchto reeferech bývá legální úlovek smíchán s nelegálním a dohledání původu úlovku je v takovém případě nemožné. Praní ryb je jednodušší než praní špinavých peněz. Je tedy důležité vybojovat důležitou bitvou proti nelegálnímu rybaření a uzavřít přístavy těmto pochybným podnikatelům. Zadržení lodi Hai Feng 823 vysílá jasnou zprávu, že Libérie nebude tolerovat kšeftaření s rybami,“ řekl Alistair Allan, kapitán na lodi Sea Shepherd Sam Simon.