TED videa pro jachtaře

Znáte TED? Je to zkratka ze slov „Technology, Entertainment, Design“, formát krátkých prezentací, kde se přednášející snaží prodat esenci svého poznání, ideálně s trvalým zápisem do srdcí posluchačů „TED konferencí“ či diváků sledujících je ze záznamu. Je to i další projev doby, ve které není čas na detaily a 10 minutová one man show má odpovědět na nejzásadnější otázky dneška. Pro mileniály je to současně Ottův slovník naučný i „Kdo je kdo“ dnešního světa.

Jako vše populární a módní, i TED přednášky někdy trpí prázdnotou a časem si vyvinuly schematičnost, kdy přednášející používají stejné formy vyprávění, gesta, výrazy či dramatické pauzy a sebeironii, aby dodali sílu ne vždy přesvědčivé myšlence nebo příběhu.

Toto je malá kritika fenoménu TED a toho, že po shlédnutí několika videí nevíte o čem bylo první. I proto mě nedávno potěšila starší prezentace nestárnoucího Rudy Krautchneidera, která byla uvolněně neTEDovská. Měl jsem z ní pocit, že když se něco odžije, je to autentičtější než pečlivě nacvičené a vypointované kázání pro hipstry s poruchou pozornosti. Posuďte sami. Níže najdete přednášku Rudy i několik jeho jachtařských a cestovatelských kolegů a kolegyň. (Bohužel ty ostatní jsou k dispozici jenom v Angličtině)