Singa: 30.května – 3.června 2012 AUCKLANDSKÉ DNY

Petr Ondráček v Aucklandu 2.června
Petr Ondráček v Aucklandu 2.června

Petr Ondráček minulý týden zakončil svou dramatickou plavbu v novozélandském Aucklandu. Čeká ho spousta práce. O tom, jak je to s ním na Aucklandu, píše jeho paní Jarmila. 

30.5.2012 – středa – Plavba skončila, ale osudy Petra a Singy pokračují dál. Na četné žádosti se budu snažit pokračovat dál ve psaní toho, co se děje s Petrem a lodí po ukončení plavby.

Dnes po obědě jsem s ním mluvila po skypu. Viděla jsem ho po dosti měsících. Je pohublý, zarostlý a takový celý spustlý. Vypadá velmi unaveně. Očistu, jak on říká mytí, ještě prý nestihl. /A tak jsem snad i docela ráda, ze tam nemohu být./

Celní kontrola proběhla bez problémů. Celníci, když viděli ten šílený binec v lodi /vše rozházené, plachta volně vhozená-zatím neusušená-ledaskde plíseň/, ani nechtěli nic vidět ve špici.

Loď je vyndaná z vody a položená na kozách. Včera a dnes se čistily boky od nárůstu škeblí – pomohli filmaři – provádějí se nové nátěry. Zítra se bude měnit vrtule a hřídel. Petr bude též zalaminovávat díru do lodě po vyrvaném stevenu. Též je nutno udělat základní úklid v lodi, protože v pátek by chtěli filmaři udělat pár záběrů z lodě.

Petr si jde lehnout /má o 10 hodin víc, než je zde u nás/, protože 4 noci nespal nebo velmi kratičce.

31.5.2012 – čtvrtek – dnes byl nanesen nátěr boků lodi antifoulingu. Dále byl svařen uražený kozlík, dána nová hřídel a připraven steven na zalaminování do dna lodě. Poté se nasadí původní pevná vrtule. Je odzkoušená, velmi výkonná a loď bude opět spuštěna na vodu. Práce se nestihly dle plánu pro časté dešťové přeháňky a zamýšlená páteční vyjížďka musela být přesunuta až na sobotu ráno.

Petr se opět moc nevyspal. Asi 3 hodiny – do jeho půlnoci jsme spolu mluvili po skypu, pak šel ještě pracovat. Chtěl připravit vše pro svaření a opravu kozlíku a pro celou výměnnou akci. Skončil asi o půl třetí a vstával v 8 hodin. K snídani si udělal pravý, nefalšovaný „hemeneks“ se 6-ti čerstvými vajíčky a čerstvou bagetou s máslem. Dodávám, že je to jeho nejoblíbenejší snídaně každou sobotu.

Jídlo potřebuje, protože kalhoty z něho padají, měl je převázané provázkem. Dnes mu Čech Leon, elektronik zde žijící, který mu pomáhá, přinesl pásek.

1.6.2012 – pátek – dnes probíhaly opravy, ale během práce nastávaly různé montážní komplikace. Tím, jak se vše vyrvalo z lodi, byla montáž výměnné hřídele a vrtule komplikovaná, součásti neseděly přesně a musely se dělat různé úpravy. Petr nestihne již večer zcela zalaminovat díru kolem komponentů a bude muset v sobotu ráno brzy vstát a vše dodělat a dolaminovat. Podařilo se vyjednat výjimečné spuštění na vodu na sobotu ráno v 10.00 hodin /sevis je v sobotu zavřený/, aby se dalo jet na zátoku a filmaři si mohli pořídit potřebné záběry ze Singy. Filmaři z Herafilmu MgA.Vladimír Kunz a MgA. Jaromír Herskovič odlétají v neděli ráno, čili i oni využívají každou příležitost ke zdokumentování.

Petr je v jednom kole, aby neztrácel moc drahocenného času. Mluvili jsme spolu chvilku v pátek dopoledne. Pak mi volal navečer, ale zrovna jsem byla v metru. Pak již neměl vůbec čas se ozvat. Sobota by měla být částečně odpočinkovým dnem, nikoli však spánkovým.

Je vidět, že i přes svoje velké potíže s rukama a přes větší úbytek váhy, je v dobré tělesné kondici. Plynule a bez problémů přešel na suchozemský režim. Vše zvládl Petr tím, že je celkem vyrovnaná osobnost, netrpí žádnými velkými stresy a pokud příjdou, umí je brzy odehnat a zlikvidovat. Nezabývá se věcmi nepodstatnými, absolutně není náladový a má rád svůj řád, až stereotyp, který si i na lodi dokáže vytvořit. Řekla bych, že velmi důležitá pro zvládnutí celé této osamělé a dlouhé plavby je jeho obrovská pracovitost. Sdělil mi, že popisované jevy v námořní literatuře, jako jsou např. halucinace ze samoty, vůbec nepoznal, protože žádný den nebyl hotov s prací, kterou potřeboval během dne vykonat. Ovšem právě tyto jeho důležité vlastnosti pro plavbu jsou pro soužití občas tvrdým oříškem, to mi věřte.

2.6.2012 – sobota – Petr brzy vstal, aby dolaminoval spodek lodě, ale zrovna dnešní ráno bylo velmi vlhké a laminování nepřicházelo v úvahu tak časně zrána. Muselo se tedy čekat, ale nakonec se vše podařilo, Singa byla spuštěna na vodu a vyjela na pár hodin do zátoky, aby bylo provedeno filmování z kokpitu.

Odpoledne bylo ještě uskutečněno plánované přivítání kapitána po tak dlouhé plavbě, setkání, pozdravy a vyprávění zážitků z plavby. Oslava byla velký úspěch, přislo asi 30 Čechu, několik Poláků se sými partnery nebo celými rodinami. Přisel i meteorolog-navigátor Bob McDavitt z Meteo servisu, který Petrovi zasílal několik měsíců velmi ochotně a kvalitně předpovědi počasí přesně pro jeho oblast, ve které se právě nacházel.

Zde je pro lepší vykreslení výňatek z e-mailu, který mi poslala paní Dana Dufort /dcera kolegy jachtaře z ČANY/, která bydlí s rodinou ve měste Tauranga-asi 300 km od Aucklandu a byla hlavní organizátorkou všeho dění od příletu filmařů z Herafilmu. Upekla Petrovi krásný dort s mapou světa a jeho uplutou trasou:

Petr vypada dost unavene – i pres svou energeticnost ma dost kruhy pod ocima, moc toho posledni dny nenaspal. Povidal nam velice zajimave o sve ceste, teda po prohlice lodi, kdy se deti vrhly do Singy jako prvni a vubec nechtely vylezt, jak se jim tam libilo:-). V 19h oslava skoncila, meli jsme taky vynikajici gulasovou polevku, co uvarila pani Hana Ruzickova a dort me vyroby, nekdo dokonce upekl strudl. Na kazdeho vysel Prazdroj, který poskytl Pilsner Urquell a byl bezva. Ve 20,30h jsme se s Petrem rozloucili (ja, Ondra a Leon), a tak mohl jit spat a tesil se, ze si rano koupi jogurt. Teda velkou misu dobrutek co zbyly z oslavy, vyfasoval Petr jako proviant. Chipsy, susenky, chleba, porci gulasove polevky a tak. Myslim, ze vykrmovat opravdu potrebuje, a ze to bude chvili trvat, nez se vrati do puvodni vahy. Zitra by se mel prestehovat k rodine pani Marty.“

3.6.2012 – neděle – dnes si Petr přispal, téměř celý den opravoval počítač, ale neúspěšně. Navečer se přestěhoval k paní Martě, kde může používat jejich PC.

Asi hodinu jsme spolu mluvili. Cítila jsem z něho velkou únavu, tak jsme se rozloučili a šel si lehnout. Syn paní Marty zná muže, který opravuje počítače a prodává z druhé ruky. Pokusil by se tedy Petrův buď opravit, nebo mu nějaký zánovní nabídnout ke koupi.

Další díl: Singa: 4.června – 7.června PRVNÍ FOTOGRAFIE PETRA ONDRÁČKA Z AUCKLANDU

1 COMMENT

Comments are closed.