Skok s kočkou do bezpečí

clovek_a_kocka_skok_mala Emmanuel Wattecamps, Francouz původem z Velké Británie, zakoupil v roce 2013 třicetistopou plachetnici Chiméra (La Chimére), aby se s ní jako osamělý jachtař vydal sám brázdit světová moře. Po vyplutí ze Španělska zamířil do Portugalska a pak dál na Bermudy ze kterých přeplul na Newfoundland, pak Grónsko a nakonec slavnou severozápadní cestou dorazil do Dutch Harboru na Aljašce. Pokud sledujete seriál Deadliest Catch (poněkud nepřesně nazvaný na českých kanálech Nejsmrtelnější úlovek), tak je to přesně ten Dutch Harbor, odkud lovci krabů vyplouvají do Beringova moře. Tedy docela divoká oblast.

Na konci října vyplul Emmanuel z Dutch Harboru s plánem doplout do Chile. Ještě v Dutch Harboru přibral na palubu kocoura, kterého pokřtil Pipalup a který se dle jeho slov na lodi zabydlel jako by tam patřil. Bohužel 400 námořních mil jižně od Dutch Harboru je zasáhla velká vlna a Chiméru převrátila. V době převrácení byli Emmanuel s kocourem v kajutě a tedy zůstali  relativním bezpečí i poté, co se loď napřímila zpátky. Bohužel to bylo jediné a poslední optimistické zjištění. Záhy vyšlo najevo, že Chiméra nabírá značným tempem vodu. Emmanuel se snažil příčinu zjistit, ale na těžkém moři se mu to nepodařilo a tak nezbývalo než vyslat volání myday, což Emmanuel 20. října 2015 učinil.

Volání naštěstí zaslechla jak pobřežní stráž, která na udané souřadnice vyslala C130 Herkules, tak švédská loď Tor Viking, která nakonec Emmanuela zachránila. Jeho skok z potápějící se lodi na Tor Viking, s kocourem za bundou a s nejnutnějšími věcmi na zádech, natočil na místo vyslaný Herkules a díky tomu se na dramatickou záchranu můžete podívat i vy zde dole pod článkem.

clovek_a_kocka_skok
Emmanuel Wattecamps a kocour Pipalup (zdroj www.gofundme.com)

La Chimére se potopila a Emmanuel zachránil jen holý život a kocoura, nevzdal však svůj sen plavit se po mořích dál. Svůj příběh zveřejnil na stránkách www.gofundme.com (obdoba českého www.startovac.cz, serveru pro komunitní financování) a k dnešnímu datu 23.11. získal téměř 8.000 EUR z 20.000 EUR, na které svůj nový projekt nastavil. Tak mu přejme, ať se najde co nejvíce lidí sdílet s ním jeho další příběh, další plavby, tentokrát s lodí La Chimére III, jak sám na stránkách gofundme.com uvádí.

Video: