Sonarové zobrazení Navionics: Spasitel nebo zrádce?

Útesy mohou být pod hladinou a dosahovat značně daleko. Ostrov Folegandros. (toto není Calypso)

Ahoj všichni námořníci, flibustýři a vodní krysy!

Dneska tu mám pro vás důležitou zprávu ze života na vlnách. Jde o takovou zrádnou věc, která nám málem způsobila pěkný průšvih, a tak se chci s vámi podělit o svoje zkušenosti, ať se vyvarujete podobným nástrahám. Pokud taky používáte Navionics, určitě čtěte dál. Dozvíte se, jak správně pracovat se zobrazeními, a udělat tak plavbu bezpečnější a pohodlnější.

Pozor na úskalí sonarového zobrazení

Poznámka: Sonarové zobrazení najdete v Navionics v Map Options nazvané jako SonarChart(tm). Ukazuje podrobné podmořské vrstevnice, neboli hloubnice, oproti normálnímu „mapovému“ zobrazení, které Navionis nazývají Nautical Chart.

Znáte to. Plujete vstříc novým zátokám a těšíte se, co vám obzory odhalí. Jenže ouha! Ono je to někdy pěkně zrádné. V Navionics máte možnost přepínat mezi standardním mapovým zobrazením a tím sonarovým, co ukazuje průběh vrstevnic. Na první pohled vypadá sonarové zobrazení úžasně, je tak krásně podrobné! Jenže v tom je právě ten háček…

Kvůli všem těm čárám a detailům totiž snadno přehlédnete, co se ve skutečnosti skrývá pod hladinou. A to i nějaký záludný útes, který by vám mohl pěkně zavařit. Třeba takový útes Calypso mezi ostrovy Naxos a Paros. Ten jsme kvůli sonarovému zobrazení málem přehlídli, což mohlo dopadnout všelijak.

Příběh, co mě naučil obezřetnosti

Představte si, jak si to s naší lodi šineme mezi Naxosem a Parosem a v duchu už vybíráme ideální místo na kotvení. Já občas mrknul na navigaci v sonarovém zobrazení a užíval si vítr do plachet. A pak, jen tak ze zvyku, jsem přepnul na mapové zobrazení. A hádejte co! Před námi ležel útes, Calypso, schovaný těsně pod hladinou. Vůbec nebyl z paluby v ranním slunci vidět. A v tom sonarovém zobrazení na navigaci také ne! Byl jako jehla v kupce sena. A to jsem věděl, že tam ten útes někde je!

Naštěstí jsem včas přepnul na standardní mapu a dal pořádně zoom. Kdybych nepřepnul zobrazení, byl by z toho průšvih jak Brno. Tenhle zážitek mě zatraceně rychle naučil, jak důležité je nenechat se unést jedním zobrazením a pořád si hlídat i ten širší kontext.

Takže moje doporučení zní:

– Většinu času nechte zobrazení ve standardním režimu
– Sonarový režim používejte jen pro detailní průzkum v zátokách apod.
– Často mezi zobrazeními přepínejte, nespoléhejte se jen na jedno
– Mějte přehled o potenciálních nástrahách v oblasti

Sonarové zobrazení. Útes není téměř vidět.
Mapové zobrazení
Mapové zobrazení, o něco větší detail

Správná kombinace zobrazení – váš klíč k úspěchu

Když to shrnu, je to vlastně jak se skládačkou. Každý typ zobrazení v Navionics je jako jiný dílek. Standardní mapa vám ukáže celkový obrázek, sonarové zase detaily a nuance. Ale ani jeden dílek sám o sobě nestačí. Musíte je umět pospojovat tak, aby vám daly kompletní a bezpečnou představu o tom, co vás na vodě čeká.

Takže až vyrazíte brázdit vlny, nenechte se unést jen jedním pohledem. Zkoumejte, přepínejte, zoomujte. Hledejte ten správný mix zobrazení pro každou situaci. A hlavně se nenechte nachytat jako já s Calypso. I ty nejlákavější vody někdy schovávají pěkně drsné nástrahy.

Závěrem aneb plujte chytře!

Milí jachtařští přátelé, doufám, že vám moje zkušenost pomůže vyvarovat se zbytečných karambolů. Navionics jsou skvělý pomocník, ale nesmíme se na něj spoléhat bezmyšlenkovitě. Různá zobrazení jsou jak rozličné druhy dalekohledů – každý se hodí na něco jiného. Kdybychom koukali jen jedním, snadno přehlédneme, co se děje kolem.

Takže moje rada – hrajte si s těmi zobrazení jak Hurvínek s měchejřema. Zkoušejte, co vám sedne, a pak podle toho plujte. Nebojte se přepínat, zoomovat, zkoumat. Čím víc si to osahate, tím líp pak budete připraveni poradit si s nečekanými situacemi.

Tak a teď hurá na palubu zase trénovat ostříží zrak! Přeju vám hromadu nautických mil bez škobrtnutí a spoustu zážitků, o kterých budete moct vyprávět u přístavního baru. Ať vám to pěkně pluje!

Mějte se fajnově a zase příště!

BocmanPepa

P.S. Nezapomeňte se podělit v komentářích na Facebooku o svoje postřehy z plavby s Navionics. Jsem zvědavej na vaše historky!