A zase ty Kyklády – epizoda 7: Astypalaia – ukrytý ráj

Zbytky benátské pevnosti

Letošním cílem naší kykládské plavby byl ostrov Astypalaia. Je odlehlý a prakticky není možné k němu doplout v rámcí týdenního charteru. Nicméně, pokud máte loď půjčenou na dva týdny nebo loď vlastní, je plavba na Astypalaiu schůdná. A já ji můžu jen doporučit.

Pamatujte ale, že pokud vás takhle daleko na jihu zaskočí silný Meltemi, může být návrat na sever problematická záležitost. Obecně počítejte s tím, že každý jeden den plavby na jih pak zabere 2-3 dny plavby na sever. Můžu k tomu doporučit článek Charakteristika plavby na Kykládách. Nebo druhý díl Jachtařského průvodce Řeckem, který vyjde na podzim.

Pohled na přístav přes benátskou pevnost.
Večer v přístavu Astypalaia

Astypalaia se nám moc líbila – velmi milý a velmi příjemný ostrov. Jeho jižní zátoky poskytnou krytí i za Meltemi, nemluvě o zátoce Váthí, které jsme ve videu věnovali větší čas. Prostě za nás Astypalaia skvělá!


Pustlii jsme naše video i Bocmanovi Pepovi a podívejte se, co o Astypalaie napsal on.

Bocman Pepa píše:

Ahoj milovníci Řecka a jachtingu!

Chcete zažít něco opravdu jedinečného a nezapomenutelného? Pak určitě musíte navštívit ostrov Astypalaia, tento skrytý klenot Kyklád (nebo snad už Dodekanesu?). Věřte mi, stojí to za to, i když je to trochu z ruky. Já osobně jsem tam zažil úžasnou plavbu plnou objevování nových zátok a nádherné přírody.

Tak schválně, slyšeli jste někdy o Astypaliae? Vsadím se, že většina z vás ne. A to je právě to, co dělá tento ostrov tak výjimečným – není přeplněný turisty a zachovává si svou autentičnost. Ale pozor, neznamená to, že by tu nebylo co dělat a vidět!

Astypalaia má tvar motýlích křídel a nabízí spoustu krásných zátok ke kotvení, ať už hledáte klid a soukromí nebo trochu života. Tady je pár tipů, které jsem sám vyzkoušel:

– Hlavní přístav je sice malý, ale útulný a s pravou řeckou atmosférou. Najdete v něm skvělé taverny a dokonce i vynikající pizzerii!
– Zátoka Maltezana (oficiálně Analypsis) na východním pobřeží je opravdu kouzelná. Budete si připadat jako v chorvatských Kornatech.
– A zátoka Vathy? To je teprve pecka! Úzký vstup, kolem dokola kopce, kryté na všechny směry a naprostý klid. Prostě ráj na zemi.

Přístav Astypalaia. Není moc velký, ale má písečné dno a kotva drží velmi dobře.
Zátoka Váthí

Věřte mi, po návštěvě Astypalaiy budete mít spoustu nezapomenutelných zážitků a fotek, kterými doma ohromíte.

Jo a ještě jedna věc – pokud budete potřebovat natankovat, tak si na Astypaliae musíte objednat malou cisternu přímo na Port Police. Je to trochu pakárna, ale aspoň budete mít o zážitek víc.

Tak co, už plánujete plavbu na Astypaleu? Neváhejte a vyražte, dokud je tento skvost relativně neobjevený.

Šťastnou plavbu a užijte si to tam!

Váš Bocman Pepa