Tak už je tu máme taky

Talířovka svítivá, focená z mola.

Čekajíce na Godota, respektive na stěžeň a plachty, povalujeme se na lodi stojící na suchu v boatyardu. A protože je vedro, chodíme se mezi údržbovými pracemi pravidelně koupat na pláž u moře. A tak si takhle včera plaveme a najednou koukám – medúza. Relativně malá, průsvitný klobouk s fialovými vlákny, hm, je to jasné, talířovka svítivá, mrcha žahavá. Tak to volám na Skipřenku, co plave kousek ode mě a koukám, že už hrne vodu od sebe a tváří se znechuceně. „Na jednu jsem šáhla, naštěstí jen na klobouk“ povídá, „a je jich tady dalších asi sedm!“ A tak plaveme zpátky na břeh, pozorně prohlížejíce vodu před sebou.

Nedá se nic dělat, už jsou i v Řecku. Na začátku sezóny proběhlo několik zpráv ze Španělska a z Itálie, že se u pláží objevují medúzy ve větším počtu než obvykle. Pak se objevili poplašné zprávy z Chorvatska, že se u břehů objevil masivní počet medůz a že by si lidé podle toho měli plánovat dovolenou (podle fotek šlo o málo žahavou talířovku ušatou, žahá asi jako kopřiva, ale v tom množství, co jich na fotce bylo, to vypadalo vážně děsivě.)

A teď jsme narazili na talřovku svítivou tady v Řecku, v Sarónském zálivu, na ostrově Aegina. Od roku 2010, kdy jsme v Egeji začali jachtit, jsme vlastně narazili na invazi medúz jen jednou, hned toho roku 2010. Šlo o kořenústku hrbolatou a bylo jí tenkrát opravdu hodně. Naštěstí kořenoústka hrbolatá nežahá (pokud ji tedy nechcete pusinkovat) a tak to tenkrát proběhlo v klidu. Od té doby nic, sem tam jedna, dvě medúzy za sezónu. A teď – hned osm talířovek svítivých, co hodně žahají.

Na břehu už místní kluci zahájili lov žahavců do sítěk a za pár minut si udělali pěknou sbírku. Byly to nejen svítivky, ale i ušatky a další, co jsem už nepoznal. Pozorovali jsme jednu talířovku svítivou chvilku z mola a dost nás překvapilo, jaký je to aktivní plavec. Zatímco se ty ostatní nežahavé hloupé medúzy jen tak pohupovaly a vznášely, talířovka svítivá aktivně plavala nahoru dolů, po vlnách, proti vlnám… je to prostě mrcha aktivní.

Sbírka, co si udělali místní kluci na břehu. Ty fialové klobouky jsou talířovky svítivé.

Pokud budete v Řecku, respektive letos asi kdekoliv ve Středomoří, dejte si na medúzy raději pozor. Ty zdejší smrtelné sice nejsou, ale talířovka svítivá umí žahnout opravdu nepěkně. Tady najdete náš další článek o medúzách, co připravila před lety Terka, a tady si můžete stáhnout ebook, který se tématu žahavců a první pomoci věnuje podrobněji.

Ale abyste si zase nemysleli, že tu máme nějakou invazi. To ne! Jen, že se potvory objevily v o něco více exemplářích, než je v kraji zvykem. Kdyby došlo k nějaké explozy jejich počtů, tak to určitě napíšu.