Jirka Denk třikrát obeplul Mys Horn, projezdil Antarktidu, Patagonii, Falklandy i Jižní Georgii. Dozrál čas na další velkou cestu a jeden z vrcholů jachtingu. Severozápadní cesta – The North West Passage, ledová pole, polární medvědi, pustiny a pohřebiště slavných expedicí…
Úvod
Náš příběh začíná v lednu 2018… Po návratu z naší 4. expediční plavby na Antarktidu, 3. obeplutí Mysu Horn a 4. proplutí krásnou Patagonií, jsme se rozhodli, že se už poplujeme ohřát do teplých krajin. A tak jsme s Peťou a Haničkou vyrazili z argentinské Ushuaia přes Falklandy na expedici na Jižní Georgii (1.380 Nm). To bylo naše zcela jednoznačně nejkrásnější a nejopuštěnější místo, které jsme s naší lodí kdy navštívili. A tady se někde datuje reálný záměr proplout Severozápadní cestu z Grónska nad severní Kanadou až na Aljašku. Mělo to ale několik zádrhelů:
- jak k tomu přemluvit Peťu
- jak s lodí uplout 14.000 Nm do Grónska
- jak se nenechat „vcucnout“ krásným a pohodovým Karibikem a konečně
- jak tuto jednu z nejobtížnějších, cca 5000 Nm dlouhou trasu, uplout … prostě „samé maličkosti“… ☺
Nejtěžší bylo přemluvit k účasti Peťu, protože rodina má být, žít a plout pohromadě a bez Peti a Haničky bych prostě neplul… Trochu zabral argument, že Haničce bude 5 let a aby nescházela hned na začátku první třídy, je tento rok poslední možností pro tuto plavbu. A taky zabral slib, že už pak zůstaneme mnoho let jen v teplých mořích (kromě slíbené poslední expedice na Antarktidu a na Jižní Georgii, až bude Haničce cca 10-12 let, aby si vše reálně zapamatovala už jako velká). Po delším diskutování a přemlouvání Peťa souhlasila. A moc si jí za to vážím a děkuji…
Plavba do Karibiku
Z Jižní Georgie jsme po 1.950 Nm dopluli do Brazílie začátkem března. Rodinná plavba v červenci kolem brazilského pobřeží až do Recife (1.340 Nm) byla překvapivě zajímavá a příjemná. Odtud jsem sám v srpnu plul 1.700 Nm do Surinamu. Pak následovala od listopadu 2018 až do března 2019 trasa podél celého Karibiku: Suriname, Tobago, Trinidad, Grenada, St.Vincent, St.Lucie, Martinik, Dominika, Guadeloupe, Montserrat, St. Kitts a Nevis, St. Eustatius, St.Bartoloměj, St. Maarten, Anguilla, British Virgin Islands, Portoriko, Dominikánská rep., Haiti, Jamajka, Kuba, Bahamy. Byla to úžasná, 3.510 Nm dlouhá plavba, nejen kvůli krásným místům, ale především tím, že se nám na palubě vystřídala celá řada našich přátel a členů rodiny. Tato absolutně pohodová plavba skončila na Bahamách koncem března odletem Peti a Haničky domů. A nastala přeplavbová část směr Grónsko. Pořád zbývalo ke břehům Grónska 3.000 Nm…
Přeplavby a přípravy lodě na NWP
Plavba musela být naplánovaná dobře i podle ročního období a počasí. První částí byla plavba do USA. Nejdříve jsem chtěl loď nechat v mimohurikánové oblasti Norfolku, ale pak jsem dal přednost New Yorku vzdálenému z Baham 900 Nm. Oblast NY byla sice zajímavější, ale také bohužel nečekaně výrazně dražší. Zde panoval ještě konec zimy a tak jsem začátkem dubna vytáhl loď na břeh a odjel do ČR. Do New Yorku jsem se vrátil 20.5. a pustil se do nutných oprav, úprav, montáže nového topení, výměny kotevního řetězu, baterií, některých lan, nátěru nového antifoulingu, atd… veškeré opravy a přípravy stály přes 10.000 USD. Nicméně byly to nutné výdaje a loď to po těch letech v antarktických vodách již potřebovala… K tomu ale bylo ještě potřeba přičíst 2.000 USD za 2 měsíce stání lodě na suchu v marině…
Po všech namáhavých pracích jsme byli odměněni nesmírně zajímavou plavbou (200 Nm) New Yorkem po řekách Hudson a East River, kolem Sochy Svobody, Manhattanu, Brooklinu, Bronxu i Long Islandu… A pak už zase bez Peti a Haničky, vyrážím se Zdenkem Dybalem 10.6. z Bronxu na plavbu 550 Nm do kanadského Halifaxu. Po krátkém odpočinku a doplněnou posádkou o Richarda Polzera a Denisu Horníčkovou, 18.6. vyplouváme na plavbu 1.320 Nm do Grónska. Už tato plavba byla překvapivě velmi pěkná… měli jsme 8 zastávek, všechny zajímavé a například jen v Lawrence bay by člověk mohl být několik sezón a pořád by měl co objevovat. Je to opravdu krásná oblast… Moc rád bych se sem ještě vrátil… Do grónského města Narsasuaq připlouváme po pohodové přeplavbě Labrador sea (600 Nm), přesně podle plánu 4.6. Od začátku máme upluto z argentinského Ushuaia 12.850 Nm…
Pokračování příště…