Uštknutí a bodnutí – jak proti nim nejlépe bojovat

velryby

Pokud nejčastěji plachtíte ve Středozemním moři nebo jiných teplých mořích, pravděpodobně si neodpustíte sem tam skočit do vody proplavat se v křišťálově čisté zátoce u lodi, nebo si vyjít na výlet či procházku po vyhřátém ostrově. V létě ale kolem nás všechno žije (a moře nejvíce) a pravděpodobnost setkání s bodavým hmyzem, hady nebo mořským ježkem je právě na jaře a v létě největší.

To, že šlápnout na mořského ježka je nebezpečné, ví pravděpodobně téměř každý a většina lidí si proto dává pozor. I tak se může stát, že vás nečekaná vlna hodí na kámen obsypaný ježky. V moři ale žije spousta dalších žahavých živočichů, kteří už tak známí nejsou a mohou, zvlášť pro děti, vypadat velmi lákavě. Například zhruba polovina druhů sasanek žijících do hloubky deseti metrů je lehce nebo silně žahavá a ani s některými medúzami si není radno zahrávat. Pokud se o mořských žahavcích chcete dozvědět více, podívejte se na článek Co vás (ne)požahá ve Středozemním moři.

Pravděpodobně ještě větší nebezpečí ale číhá na ostrovech, kde se v létě na slunci vyhřívají nejrůznější druhy plazů a ve vzduchu létá množství bodavého hmyzu. Pravděpodobnost setkání se smrtelně jedovatými druhy je naštěstí velmi malá, ale i menší bodnutí, uštknutí nebo štípnutí může pořádně znepříjemnit celý zbytek dovolené.

Každá oblast je specifická svým druhovým složením a proto pravděpodobnost a typ nebezpečí závisí právě na tom, kde se s plachetnicí plavíte a kde vaše posádka vystoupila na břeh.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Mořský ježek, ve středomoří velmi rozšířený, takže se s ním u pobřeží setkáváme na každém kroku. I u obuvi do vody je třeba dávat pozor, protože ostny umí gumovou botu propíchnout.

Příznaky:

Příznaky závisí na příčině. Může jít o lokální reakci projevující se otokem a bolestí, nebo o celkovou (systémovou) reakci která se projeví ve formě alergické reakce nebo vážného šoku.

Pomoc:

Níže najdete rychlého poradce pro zvládnutí uštkutí a bodnutí.

Hmyzí bodnutí

Vytlačte žihadlo pomocí tupé hrany nože nebo kreditní karty. Vytlačování prsty nebo použití pinzety může usnadnit rozšíření jedu do těla. Jestliže byla pobodána končetina, zdvihněte ji, aby se zmenšil otok a přiložte balíček ledu. Pokud byla pobodána ústa, pomůže cucat led nebo vyplachovat studenou vodou.

Hadí uštknutí

Pokuste se identifikovat druh hada. Znehybněte končetinu a udržujte postiženého co nejvíce v klidu, aby se zpomalil oběh jedu v krvi. Držte ránu pod úrovní srdce.

Mořští živočichové (např. koráli, medúzy, sasanky).

Odpočinek, ledování a zdvih postiženého místa.

Tropické medúzy

Omyjte octem nebo mořskou vodou. Znehybněte končetinu. Na ránu lehce přiložte tlakový obvaz.

Bodnutí mořskými živočichy (např. ostnatec, ježovka).

Ponořte do horké vody. Ránu neovazujte.

Pokousání zvířaty

Vyčistěte a ošetřete jako kteroukoliv jinou ránu. Je zde značné riziko infekce a také vztekliny.

Pokud si to vše nezapamatujete, nezoufejte, na konci textu uvedený obrázek si můžete vytisknout, třeba zalaminovat a pro jistotu vzít s sebou na dovolenou!

PRVNI_POMOC_3D_oriznuto

Tento text je výňatkem z knihy První pomoc na palubě od autorky Sandry Roberts, v českém překladu vydalo IFP Publishing. Další informace o knize s možností objednání.

_

_

_

3v1

Balíček tři knih pro jachtaře s akční dočasnou slevou. Za balíček v původní ceně 897 Kč zaplatíte pouze 520 Kč. UŠETŘÍTE  377 Kč!
Platí pouze do 21.3.2014. Další informace a objednávka.

obrc3a1zek_1pomoc
Rychlý poradce pro zvládnutí uštknutí a bodnutí.

_