V Řecku jachtařům přituhuje

Východ slunce v přístavu Bastia. Za to se vyplatí si přivstat.

I když je stále Řecko zemí jachtingu zaslíbenou, přesto i tam přituhuje. Odpovědné orgány řecké vlády shánějí prostředky ber, kde ber, (hlavně ne u nás, že, známe to).  A tentokrát (a asi ani ne naposledy) jsou cílem jachtaři a námořníci.

Podle rakouského serveru Yacht Revue  vstupuje v Řecku ke dni 1.1.2014 zákon, díky kterému sáhnou jachtaři do kapes zase o něco hlouběji. Všechny jachty, čluny a lodě delší než 7 metrů podléhají zvláštní dani, kterou musí jejich vlastníci zaplatit, ať už jde o právnické nebo fyzické osoby. Za plavidlo od 7 – 8m bude daň 200 EUR, 8 – 10m 300 EUR a 10 – 12m 400 EUR. Plavidla nad 12 metrů délky zaplatí 100 EUR za každý metr. Daň bude vybírána vždy na jeden rok a to buď od každého plavidla ve výsostných vodách nebo od každého plavidla, které do řeckých výsostných vod vpluje.

Co na to říkají řečtí jachtaři není zatím známo a co říkají řečtí rybáři známo není také. Jisté je, že to nikoho nepotěší, protože třeba na řeckých ostrovech má loď prakticky každý. Dozvíme-li se další podrobnosti, dáme vědět.

-red-

2 COMMENTS

  1. Jsou nějaké nové zprávy o této dani? Píše se rok 2015, zatím skoro žádné info, nikdo neví, zda to platí. Dotazoval jsem se na zastupitelském uřadě v ČR, psali jsme i do Řecka, vše bez odpovědi. Já jsem byl letos v červnu v Řecku, přeplavba z HR přes Itálii na Korfu, kde jsme se rádně přihlásili,a platili jsme cca 35 EUR za 44stopou loď.

  2. Zatím nic nevíme – jen že daň existuje, ale nejsou prováděcí předpisy, tedy se neví, kdo a kdy ji vlastně má vybírat. Navíc se všechno zkomplikovalo vítězstvím Syrizy ve volbách, takže na nějaké extra daně (daň z kýlu zasáhne hlavně Řeky) nikdo nemyslel. Ale můj osobní názor je, že teď se na ně zase myslet začne. J.

Comments are closed.