Vypadá to, že na konci pracovního týdne a o víkendu bude v Itálii a na Jadranu silně dynamické počasí – velmi silný vítr a vlny.
Podle meteorologických serverů se v pátek nad severní Itálií, konkrétně nad Bologní, začne formovat tlaková níže, která se podle výpočtů v sobotu prohloubí až na 997 hPa a přejde přes Jaderské moře jihovýchodním směrer nad střední Dalmácii, přičemž ovlivní počasí v severní Itálii a posléze na celém Jadranu.
Již během pátku 16.9. bude silný vítr, až 36 uzlů v oblasti severně od Sardínie a samozřejmě v průlivu Boniffacio mezi Sardínií a Korzikou. Tam bude díky tryskovému efektu vítr ještě silnější. Samozřejmě je nutné počítat i s odpovídajícími vlnami.
Dále se bude laková níže přesunovat nad Jadran a vítr mezi Itálií a Sardínií stoupne až na 50 uzlů. Severní Jadran až po Zadar zasáhne supersilná Bóra, která v sobotu 17.9. dosáhne v exponovaných místech 60 uzlů a to nejen na úpatích hor, ale i na otevřeném moři, relativně daleko od pobřeží. Jak se bude níže přesouvat dále na jihovýchod, zasáhne bouřlivý vítr přes 40 uzlů celé pobřeží Chorvatska a Itálie a to ve všech směrech – od severovýchodního po severozápadní na severním Jadranu, až po jižní a opět severozápadní na jižním Jadranu (Dubrovník).
Během neděle a pondělí se silný vítr přesune na jih do Řecka.
Podle meteorologických modelů bude pohyb tlakové výše velmi rychlý!
Sice ještě pár dní zbývá, ale nespoléhal bych na to. Možná se níže tolik neprohloubí, nebo se vyplní bez dramatických efektů, modely se mohou mýlit, ale obávám se, že se nemýlí. Času moc není a s každou hodinou je takovýto vývoj více a více pravděpodobnější.
Očekávané počasí není pro jachtaře plutelné, takže doporučení je do takových podmínek vůbec nevyplouvat. Pokud se tomu nedokážete ale vyhnout a včas dosáhnout bezpečí, je na místě extrémní opatrnost a co nejpřísnější příprava lodi i posádky do těžkého počasí.
Držím palce!