VIDEOREVIEW: SAS VEKTOR 36 – Malá, ale praktická

V minulém díle seriálu VIDEOREVIEW jsme se dočetli (a dokoukali) o plachetnici SAS Vektor 401, menší čtyřkajutovce se skvělými plachtícími vlastnostmi. Když jsem si vybírala loď na letošní Chorvatskou flotilu, kterou pořádá Tetris Sailing, padla mi do oka právě Sas Vektor v menší verzi, 36 stop. Nemohla jsem odolat pokušení porovnat zkušenosti s oběma loděmi, tak jsem si ji zabookovala a vypluli jsme na ní na Severní Jadran.

Na začátek nutno říct, že nás na lodi jménem Silba bylo nakonec místo šesti sedm, což už je na 36 stop a jednu koupelnu docela dost. Očekávala jsem, že tam po sobě budem lézt a že to bude hodně náročné, že se nevejdeme s věcmi a zásoby jídla do úložných prostorů, že o sebe budeme v kokpitu zakopávat a podobně. Překvapivě jsem ale po týdnu neměla skoro vůbec pocit, že by nás tam bylo nějak moc nebo že bych furt do někoho strkala. Naopak jsem byla příjemně překvapená, jak jsme se tam dobře vešli.

Sas Vektor 36 má skoro stejně velký kokpit jako ta 401 a vešli jsme se tam všichni v pohodě. Kormidelník je zde trochu krytější než u 401, že by to ale byl nějaký zázrak, to ne. Čemu jsme se trochu smáli byla páka plynu, která je dost vysoko a když máte přidaný plyn, nejde rozložit stolek.

Jinak stejně jako 401 plachetnice nádherně plachtí i na slabý vítr, je obratná, dobře ovladatelná a i na zrefované plachty jsme krásně stoupali proti větru. To už ale u Sas Vektorek beru jako základ. 😉

Podpalubí je takové typické pro tuto velikost plachetnic (co byste také pořád chtěli vymýšlet, že), je v něm adekvátně úložných prostorů, kuchyň je také dostačující. Moc se mi líbila velikost kajut, je v nich i dost skříněk a prostoru. V Sas Vektor 401 jsou kajuty skromnější, aby se vešly do podpalubí všechny čtyři. Tady byl očividně prostor pro větší.

Našla jsem pár skvělých vychytávek, moje oblíbená je malé otočné sedátko u stolu, které se dá otočit ven na sezení nebo zasunout zpět pod stůl, kde vůbec ničemu nepřekáží (podívejte se ve videu níže). Kapitánský stolek měl stejné otočné sedátko, což bylo výhodné pro vstup do pravoboční záďové kajuty, která je hned za stolkem.

Z čeho jsem byla trochu rozpačitá bylo prostorové uspořádání koupelny. Záchod byl natočený zády k boku lodi, což způsobilo, že při náklonu na tu dotyčnou stranu lodě se vůbec nebylo nohama o co opřít, aby si člověk sundal ty kalhoty nebo umyl ruce. Musela jsem se pořád opírat jednou rukou o skříňku za záchodem a jakákoliv manipulace s čímkoliv byla v tu chvíli hodně nešikovná.

Ještě jedna taková nevýhoda je, že v kuchyni není absolutně žádné místo, kam dát odpadkový koš. My ho měli nakonec v jednom ze dřezů, jak můžete vidět na fotce výše.

Když vynechám poslední bod koupelnu, měla jsem z lodě skvělý pocit a rozhodně ji můžu doporučit jak na půjčení v charteru tak i na případnou koupi.

 

Máte také zkušenosti se Sas Vektor jakékoliv velikosti? Určitě mi napište, ráda se je dozvím!