Od dob, kdy jsem začala plachtit na moři na plachetnicích, se dost radikálně zvýšila poptávka po větších plachetnicích. Pamatuji si, že jsme začínali v 7 lidech úplně v pohodě na 34stopých plachetnicích a přišlo nám to luxusní. Dnes už není výjimkou potkat 50 stop v každé marině a přístavu. Přiznám se bez mučení, že i já, osoba s výškou 155 cm předurčená k pobytu v malých prostorech, nacházím v lodích nad 40 stop nemálo výhod.
Jak jsem ale brzy zjistila, není čtyřicítka jako čtyřicítka. Jsou plachetnice, které jsou velmi chytře řešeny i s velkou kapacitou osob na spaní, u kterých vidíte, že někdo opravdu přemýšlel o každém centimetru prostoru tak, aby to bylo komfortní pro posádku ale zároveň byly zachovány kvalitní vlastnosti lodi pro plutí na plachty či manévrování. A pak jsou na druhou stranu plachetnice, u kterých na první pohled je znát, že byly designované hlavně na efekt, obrovské nádrže na vodu, silné baterie, 3 ledničky a televize v každé kajutě. Pak ale vytáhnete plachty a ouha – ono to moc nestoupá, kosatka nebo gena je malá, není jak a kam uchytit kontraotěž, u lan v kokpitu se všichni motají… Jako například Hanse 445 se samopřehazovací kosatkou, na kterou najdete videorecenzi ZDE. Bohužel má video špatný zvuk, ale lze si zapnout alespoň titulky.
Začala jsem tedy natáčet videoreview na plachetnice, na kterých plujeme nebo které si půjčujeme z charterových společností, a tentokrát tady máme videoreview na krásnou Sas Vektor 401 z roku 2001.
2001 byl ještě rok výroby plachetnic před nástupem trendu párty lodí a na Sas Vektor je to velmi vidět. Na palubě je vše funkční, místa u lan dostatek. Kokpit je trochu kratší než tomu u 40stopých lodí bývá, což je na úkor 4. kajuty v podpalubí. Bohužel jediná velká nevýhoda je bimini, které kryje kokpit, ale toho nejdůležitějšího – kormidelníka – vůbec.
Podpalubí je ale velice chytře řešené. Jak jsem už psala Sas Vektor 401 v tomto provedení má 4 kajuty a k tomu 2 koupelny (což je u 4 kajut už nutné). I tak ale uvnitř nepoznáte, že by se někde ubíralo na prostoru. Kuchyň po jedné straně salonu je dostatečně prostorná, kapitánský stolek je na straně u vstupu do levoboční záďové kajuty a je také dostatečný jak pro papírové mapy tak pro práci. Kajuty jsou průměrně velké, žádné extrémně stísněné prostory, ale zase žádné velké pokoje. 4. kajuta je palandová u přídě naproti koupelně a ta jediná je menší: spodní postel je luxusně velká pro 1 člověka, horní je široká dost, ale protože je pod bortem, není nad ní mnoho prostoru. Lidé spící na zádech jsou spokojeni, lidé (jako já) spící na boku vůbec. Tato kajuta nicméně nemá úložné prostory žádné, nepčítáme-li docela velký kapsář pověšený na stěně.
Co bych ale rozhodně vyzdvihla je plavba na plachty. Sas Vektor 401 nemá problém plachtit i ve velmi slabém větru, má krásnou účinnost na plachty, jednoduše se trimuje. Při silnějším větru a při rovnoměrném refování jak geny tak hlavní plachty jsem s ní schopná plout i v horších podmínkách i ve vlnách. Na cípečky plachet dokáže plout v pohodlném náklonu na předoboční vítr klidně i 6-7 uzlů, což je rychlejší plavba než na motor. Horšího počasí se tedy s touto plachetnicí určitě bát nemusíte.
Podívejte se sami na celou videorecenzi a udělejte si názor. Pokud jste tuto lodičku nebo podobnou měli, určitě napište své zkušenosti, ať je co porovnávat. 🙂