Vlajky potápěčské

Pro označení místa potápění se používá červená vlajka s bílým šikmým pruhem. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se tyto vlajky používají odnepaměti, není tomu tak. Začaly se používat vlastně před pouhými padesáti lety.

Začalo to u muže jménem Denzel Dockery, který v roce 1949 opustil U.S. Navy. Podle časopisu Popular Mechanics si vyrobil vlastní potápěčský přístroj, se kterým se naučil potápět. Stejně jako v námořnictvu používal pro označení místa, kde se potápěl, červenou vlajku. Námořníci na civilních lodích ji však ignorovali, tak společně se svou manželkou Ruth vytvořili červenou vlajku s bílým pruhem uprostřed.

vlajka1

Vlajka byla vypadala stejně při pohledu z obou stran, byla však stejná jako vlajka Rakouska. Museli ji tedy změnit do podoby, ve které ji známe dnes – červená vlajka s bílým pruhem, který jde po úhlopříčce.

Vlajka slavila úspěch. Na začátku padesátých let si Dockery s manželkou otevřel malý obchůdek s potápěčskými potřebami ve městě Flint ve státě Michigan. Vlajky prodávali ze začátku pouze místním potápěčům, dokud si jich nevšiml jistý obchodní cestují U.S. Divers Ted Nixon, který nabídl, že vlajku bude prodávat po celé zemi. Pomocí svých obchodních kontaktů dosáhl toho, že se vlajka skutečně prodávala po celých Spojených státech a nakonec byla zařazena do legislativy některých států.

V současnosti tuto vlajku umožňuje či dokonce nařizuje používat legislativa řady zemí, včetně České republiky. Krom této se však používá ještě vlajka Alpha, kterou vyžadují mezinárodní plavební dohody a předpisy.

alpha
Vlajka Alpha

Použití té či oné vlajky určují předpisy dané oblasti. Alpha se používá převážně pro označení lodi, ze které sestupují potápěči a daná loď je tak neschopna manévrovat, zatímco potápěčská vlajka se používá pro označení místa, kde jsou potápěči. Může tedy nastat situace, kdy je Alpha na lodi a o kus dál se nachází bóje s potápěčskou vlajkou. Vlajky se smí však používat pouze při potápění, nikdy ne při plavbě na lokalitu.

Inspirováno webem Strany potápěčské

2 COMMENTS

  1. Jako aktivni potapec a jachtar bych jeste doplnil, ze je nutne pocitat s tim, ze potapeci se mohou vyskytovat v relativne sirokem pasu okolo takto oznacene lode. Neni vyjimkou, ze se potapec zatoula i pul kilometru od mista sestupu. Zvlast, kdyz je proud. I 0,5 kn proud uz neni potapec schopen preplavat. Proto je treba dbat zvysene opatrnosti. Sice by se pri vystupu volnou vodou mel potapec oznacit vystupovou „dekobojkou“, ale ne vzdy tomu tak je.

Comments are closed.