Vyplavený sklad, dějství druhé: Boj s pojišťovnou

Vždycky jsem si myslel, že pojištění si člověk platí proto, aby se v nenadálých situacích měl o co opřít a z čeho čerpat. Člověk se přece pojišťuje na to, co nechce, aby se stalo, ale může se to stát. Aby pak neskončil na ulici, že… No ale tyhle moje představy teď dostávají ránu za ranou. Rozhodl jsem se, že to všechno sepíšu. Nevím, jestli vyhrajeme, ale i tak se možná někdo z našeho případu poučí.

Dějství první, rekapitulace
Většina z vás ví o co jde, protože není poprvé, co o těchto událostech píšu. Ale radši to stručně shrnu. Naše redakce sídlí ve Strašnicích v suterénních prostorech (řada z vás už u nás byla pro knížky). Protože jsou to prostory relativně malé, máme hlavní sklad v Hostivaři, v objektu Tesla Karlín, kde jsou umístěné veškeré naše knihy, kterou nejsou v knižních velkoskladech. Zhruba polovina naší edice za několik let je uskladněna v Hostivaři.

Letos, na začátku července zasáhly Prahu přívalové deště a do skladu se dostala střechou voda. Na podlaze 4 cm vody, ale co horšího, jak voda tekla horem přímo na uskladněné knihy, zničila jich víc jak polovinu. A co nebylo zničeno totálně, navlho a zkroutilo se. Bleskovou akcí se nám povedlo část knih převést do Strašnic dříve než úplně navlhly, ale půlka zásob byla zničená. Bohužel to odnesl celý Jachtařský průvodce Řeckem, dva čerstvé dotisky modelářských knih a řada knížek, hlavně ty, co stály u stěny. Škoda šla do statisíců ve výrobních cenách! A to nemluvím o prodejních cenách, kdy jsme vodou byli připravení o daleko víc! Nic veselého. Koukněte se na fotky.

Co bylo dál. Sklad se vysušil, zničené knihy jsme vyhodili, těch pár použitelných se snažím prodávat se slevou. Nicméně – zůstali jsme v klidu. Pojištění jsme, Tesla Karlín taky, dokonce u stejné pojišťovny. Pojistná událost byla přesně taková, proč se člověk pojišťuje. Prostě aby člověk, když mu voda odplaví živobytí, nezkrachoval a neskončil pod mostem. To jsem se ale šeredně mýlil.

Dějství druhé: My ty okapy kontrolovali! A vy si trhněte…
Vcelku s důvěrou jsme sepsali škody a celou událost předali našemu pronajímateli, který ji dál postoupil pojišťovně. Podotýkám znovu, že jde o jednu a tutéž pojišťovnu. Možná to ale je ta chyba. Asi po měsíci a půl přišlo z pojišťovny vyjádření, které nám doslova vyrazilo dech. Cituji:
Z doložených dokladů vyplývá, že jedinou příčinou vzniku škody byl silný poryv větru, krupobití a extrémní dešťové srážky. Pojištěný provádí pravidelné údržby a kontroly objetků. Nebylo prokázáno, že by tuto povinnost zanedbal. Na základě výše uvedených skutečností je tato událost ukončena bez náhrady, v souladu s vyjádřením pojištěného.

Tvl wtf cože??? Ukončena bez náhrady??? Do objektu pronajimatle, který je pojištěný, zateklo, nám, kteří jsme pojištění, to zničilo majetek za pousty peněz a pojišťovna je z obliga, že se pravidelně kontrolují okapy nebo co? A my co? My jako můžeme chcípnout??

Nebudu tady vypisovat, jaká slova jsem všechna říkal, ale netušil jsem, že je něco takového možné. My jsme na hraně krachu – a to platíme pojištění, pronajímatel taky platí pojištění… pojišťovna to dá jako „bez náhrady“?

No. Okamžitě jsme do pojišťovny volali a pak i šli, abychom zjistili, co se děje. A teď prosím dávejte pozor, tohle je vlastně důvod, proč to píšu. Pokud byste někdy byli v podobné situaci, možná se vám následující informace budou hodit.

Takže shrnutí od pojišťovny:

Ano, pojistná událost se stala. Ano, na takové události platí pojištění, něco jako povinné ručení, kdy někomu nevědomky způsobíte škodu. Majitel objetku (pronajímatel) to v pojistné smlouvě má.

A teď to nejlepší: Majitel objektu (pronajímatel) se ZŘEKL ODPOVĚDNOSTI! A tedy se nic platit nebude z jeho pojistky, z jeho „povinného ručení“. Takže on je z obliga, umyl si ruce. A tudíž tu událost bude řešit pojistné naše. A … víření bubnů…. správně tušíte – naše pojistné je nastavené na kancelář ve Strašnicích!  Nás nenapadlo pojistit znovu velký sklad, když už jednou je pojištěný jeho majitelem, navíc u stejné pojišťovny! Proč taky? Škoda nastala díky špatné střeše do které teklo! Copak se musím pojišťovat na cokoliv, co se může v Tesle stát?? Ani asi nemusím říkat, že naše pojistka kanceláře je sepsána na řádově nižší peníze, než je hodnota vyplaveného skladu.

A je to. Moje blbost? Možná. Ale krucinál, jaké zřeknutí se odpovědnosti? Zatekla tam voda? Zatekla. Je ve střeše díra? No asi jo, když tam nateklo! Kontrolovali objekty? Asi blbě, když tam nateklo. A my kůli tomu, že se jedněm nechce platit a těm druhým opravit střechu, máme zkrachovat??

No – už se zase rozčiluju. Nebudu. Teď jsme v poločase, snažíme se to s pojišťovnou řešit v rámci naší pojistky, pak asi dojde na ty právníky. I když z čeho je budeme platit je ve hvězdách, náš kapitál vzala voda.

Budu vás informovat. Opatrujte se.