Záchrana Čechů ztracených na moři v Chorvatsku

Foto: Wikipedia, Autor Roberta F.,

V neděli večer 5.4. došla do Centra koordinace záchranných operací na moři v Rijece zpráva o dvou pohřešovaných mužích. Nezvěstní byli Češi (údajně 80 a 74 let), kteří odpoledne vypluli na moře u ostrova Vir v třímetrovém člunu s elektrickým pohonem.

Muži vypluli 5. dubna po 17:00 ze zátoky Prezidia. Když se nevraceli, spustila manželka jednoho poplach, který vyústil v záchrannou akci. Do ní se postupně zapojil kapitanát v Zadaru, námořní složka Chorvatské policie a pobřežní stráž. Všechny lodě v okolí byly požádány o zvýšenou pozornost a pomoc při hledání nezvěstných.

Pátrací operace byla dočasně přerušena nad ránem 6.4. v 3:50, ale pokračovala dále od 5:00. Koordinační centrum zapojilo program SARMAP (Search & Rescue Model and Response System) který integruje různá meteorologická a oceánografická data, obsahuje databázi objektů a modely jejich chování v různých podmínkách. Je určen na pomoc záchranným složkám, kterým umožní určit, kam se objekt, v tomto případě malý driftující člun se dvěma osobami, může dostat působením aktuálních proudů a větru. 

Ráno byla rozšířena oblast pátrací operace a pobřežní stráž povolala letadlo Pilatus PC-9. Operace úspěšně skončila v 11:58, když byli nezvěstní muži nalezeni příslušníky kapitanátu ze Zadaru 3 míle jihozápadně od Privlaka. Podle hlášení nebyli v dobrém stavu a měli horečku, takže byly odvezeni na lékařské ošetření. Podle chorvátskych médií mají Češi na Viru chatu a v době vyplutí byla v oblasti bouře.

Zpracováno podle webu morski.hr


I když zatím nemůžeme plout, můžeme si alespoň číst.  Dotisk knihy Trimování plachet pro jachtaře je připraven do tiskárny a než vyjde, můžete ho mít se slevou 21%