Záchrana lodi Victoria

Píše Jiří Novák:

Dostala se ke mně zpráva že plachetnice Victorie znovu změnila majitele. Tentokráte se opět dostala do českých rukou Pepy Boháček a „Viktoriánů“:


Ahoj kamarádi a přátelé.

Jak jistě mnozí už víte, pustili jsme se s kamarády do projektu, záchrana a oprava lodi Victoria – Golden Hind. Vzhledem k tomu, že o tuto loď jeví spoustu lidí zájem a chtějí nám i pomoct, rozhodli jsme se založit Mezinárodní klub přátel Victoria – Golden Hind, (Internacional club, amigos del Victoria – Golden Hind).

Členství v klubu bude opravňovat člena být osobně informován o všem co se bude kolem lodi dít a mít přednostní právo se zúčastňovat všech akcí na Viktorce pořádaných, včetně všech plaveb, které budou po opravě Victorie-Golden Hind organizovány.015_michal_nesvara

Členové klubu obdrží Průkaz člena klubu s pořadovým číslem. Bude založena www stránka, kde bude vše dostupné o  této lodi zveřejněno, včetně rejstříku členů Mezinárodního klubu přátel Victoria – Golden Hind. Bude zřízen transparentní účet, kde bude transparentně vyčísleno, že všechny příspěvky členů budou použity pouze na opravu Victorie – Golden Hind.

Základní jednorázový příspěvek člena bude ve výši 11 EUR, nebo 300,-Kč.  Ostatní příspěvky budou vždy už jen dobrovolné. Pokud máte jakékoliv dotazy, máte různé náměty a chcete jakkoliv pomoci, jsem vám plně k dispozici.

Chcete-li se rovnou přihlásit do tohoto klubu a získat tak průkaz s nejnižšími čísly, zašlete svou přihlášku s uvedením celého jména, datem narození, bydlištěm, vašim emailem a telefonem na email Bohac.pepa@seznam.cz. Budou vám zaslány další podrobnější informace i kam poslat jednorázový příspěvek.

S přátelským pozdravem
Pepa Boháč a „Viktoriáni“


Přál bych si aby tato plachetnice původně stavěná Rudou Krautschneiderem a stovkami dalších lidí opět plula. Nezbývá než popřát hodně štěstí a trpělivosti s rekonstrukcí. Doufám že loď opět přitáhne lidi kteří s ní poplují přes oceán všedních dnů. Třeba o tom jednou napíší knihu stejně tak dobrou jako napsal Ivan Orel.  Každopádně se tato plachetnice zapsala do historie Československé námořní plavby a novou šanci by si určitě zasloužila.photo_big

Pro ty kteří neznají historii této lodi pár údajů jenom v kostce z knihy „Idioti na plavbě kolem světa“.:

Victoria není dokonalou replikou původní Magalhãesovy karaky 16. století. Není ani super moderní high-tech jachtou současnosti. Je to solidně postavená dřevěná námořní plachetnice, která svou plavbyschopnost a odolnost nesčetněkrát prokázala každou mílí, kterou na plavbě kolem světa uplula. A bylo jich 49 122!!! Viktorka opět popluje. Lodě jsou od toho, aby pluly. Kam? To není důležité. Důležité je, kdo s ní pluje. Třeba jste to vy, kdo ještě stihnete naskočit na palubu nebo ji stopnete v některém zastrčeném přístavu ve světě. Nebo si jen přečtete tuto knihu. Prosím, seznamte se.

  • celková délka ….. 22,5 m
  • šířka ………………… 5,0 m
  • ponor ………………. 3,2 m
  • hmotnost …………… 60 tun
  • plocha plachet ….. 166 m²
  • počet kójí …………… 12
  • prům. rychlost .. 3,75 uzle

A na závěr – Česká Televize natočila o Viktorce pořad, na který se můžete podívat zde v archivu.

victoria