Záchranářské statistiky z Chorvatska za rok 2012

Národní ústředna pro koordinaci pátrání a záchrany na moři v Chorvatsku, se sídlem v Rijece, zveřejnila statistiky záchranných akcí za rok 2012.

Celkem za celý rok se uskutečnilo 365 výjezdů na záchranu nebo pomoc na moře. Bylo zachráněno 825 osob a celkem 167 plavidel. Na moři zemřelo 17 osob, což je o tři méně oproti roku minulému, další 4 lidé jsou nezvěstní. Také lépe dopadla statistika ohledně osob zraněných, pouze 42.

Nejvíce výjezdů se konalo pro plavidla neovladatelná z důvodu poruchy motoru, poškozeného kormidla nebo nedostatku pohonných hmot. Celkem bylo za tímto účelem vykonáno 78 akcí. Jako druhý nejčastější záchranný výjezd se ukázalo 53 akcí za účelem poskytnutí lékařské pomoci na lodi. 51 akcí se konalo na záchranu ztroskotaného plavidla na břehu, 12 akcí kvůli srážce dvou plavidel, 10 akcí z důvodu potopení plavidla a konečně 7 akcí na hašení požáru na lodi.

Celkem skončilo 10 plavidel zničených a 50 poškozených.

Nejčastější příčiny nehod, kromě nepříznivého počasí, byla nedostatečná znalost a nezkušenost jachtařů a námořníků. Dále také špatné vybavení plavidel, nedodržování pravidel bezpečné plavby anebo nesprávné chování posádky.

Národní ústředna pro koordinaci pátrání a záchrany na moři proto doporučuje pravidelné sledování předpovědi a vývoje počasí a podle toho přizpůsobovat plavbu svým schopnostem a možnostem. Doporučuje se také pravidelně si doplňovat znalosti z bezpečnosti plavby o nová pravidla a předpisy.

Server www.chorvatsko.cz dále upozorňuje, že Národní ústředna pro koordinaci pátrání a záchrany na moři (Nacionalna središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru – MRCC) má nové bezplatné telefonní číslo 195. Staré číslo 9155 platí jen do 13. února 2013.

Zdroj informaci: http://www.chorvatsko.cz/aktual/130211_zachranna_sluzba_2012.html