Znáte syntetické materiály pro lodní lana?

Dnes na lodích nalezneme téměř výlučně lana z umělých vláken. Přehled základních materiálů, ze kterých se vyrábějí a na které úkoly se používají naleznete v následujícím textu, který je úryvkem z knihy RYA Uzly, lana, úvazy zaplétání a práce s lany.

Polyamid (PA, nylon)

Byl vyvinut ve 30. letech dvacátého století společností DuPont. Materiál je bílý, elastický, velmi silný a hladký. Stárnutím tvrdne. Lana z nylonu potřebují ochranu proti UV záření a při namočení částečně ztrácejí pevnost. Využití: mooringová lana, jisticí lana atd.

Ilustrace Steve Lucas, Rya Uzly, lana, úvazy

Polyester (PES/PET, Dacron™, Terylene™, Vectran™)

Bílá vlákna, při namočení si zachovává pevnost a není tolik elastický jako nylon – obzvláště pokud se předepne. Velmi odolný. Využití: výtahy, lana vystavená statickému zatížení i ovládací lana k plachtám, všeobecná využití.

Ilustrace Steve Lucas, Rya Uzly, lana, úvazy

Polypropylen (PP, Hardy Hemp™ – Marstron™)

Využívá se při výrobě levných lan a lan se vzhledem přírodních materiálů. Modrá varianta se vyrábí ze smotávaných proužků materiálu. Lano plave a může mít výraznou barvu. Využití: lana pro vodní lyžování a záchranná lana.

Ilustrace Steve Lucas, Rya Uzly, lana, úvazy

Polyetylen (PE)

Lana z tohoto hrubého materiálu mohou být bílá nebo barevná. Také plavou. Vývojem polyetylenového materiálu byl vytvořen vysokomolekulární polyetylen neboli HMPE, který má při identické tloušťce stejnou pevnost jako ocelové lano. Nízká váha, odolnost vůči vodě a nízká průtažnost z něj dělají oblíbený materiál na lana pro malé plachetnice a závodní jachty. Dávejte si ovšem dobrý pozor, protože při uvázání do uzlu ztrácejí lana z HMPE podstatnou část své nosnosti!

Ilustrace Steve Lucas, Rya Uzly, lana, úvazy

Polybenzoxazol (PBO, Zylon™)

PBO má nesmírně vysokou pevnost v tahu a může být využit pro pevnou takeláž. Podobně jako u HMPE i tento materiál při uvázání do uzlu ztrácí podstatnou část své nosnosti, a je tedy nutné jej ukončovat buďto lisovanými koncovkami nebo v polokladkách.