Ztroskotání Altega 2: Konec nadějí

Jak jsme psali v minulém týdnu (tady a tady), poté, co silná bouře u ostrova Maui vyvrhla Altego 2 na pláž, začal boj o její záchranu. Bohužel nepřinášíme dobré zprávy. Dejme slovo přimo Jirkovi, jak o tom psal na svém Facebooku.


Jirka Denk píše:

Potom, co jeřábník (jediný na ostrově s takto silným jeřábem), řekl, že loď zachrání za 35.000usd, a za den si to rozmyslel, aby pak další den řekl, že to přece jenom udělá, a aby, když Coast guard chtěl po něm základní postup, řekl, že tu práci prostě dělat nebude… …jsme 2 dny čekali na setkání s nejlepším odborníkem na záchranu lodi (byl na jiném ostrově). Včera jsme se setkali u lodě, vše si prohlédl a dnes řekl konečný verdikt: „Nejde už zachránit.“

Od tohoto okamžiku mluvíme už jenom o likvidaci vraku. Cena je nejméně 50.000usd (1.100.000Kč) + cena za vyčerpání druhé nádrže (dělají na tom od včerejška – zatím bez úspěchu), která může být taky mnoho tisíc usd. Ted už je vše mimo naší kontrolu. Převzal to státní aparát. Sbírku jsem se rozhodl nedělat – bylo by to jako dělat sbírku na pohřeb. Jsme sice ve velmi obtížné situaci, ale jsme všichni zdraví a máme v ČR domov, nejsme zcela bez prostředků. Děkujeme všem, co nás finančně podpořili. A děkujeme všem, co nám fandili a měli naše plavby rádi. Pokud se nás rozhodnete soukromé přesto finančně jakkoliv podpořit, budeme moc vděční (piště mi když tak přes soukromou zprávu na Facebooku).

P.S.: Téma pojištění: loď má povinné ručení, ale ani to není jednoduchá problematika – jedna se o to, jestli se z něj dá uhradit ekologické vyčerpání nafty. Havarijní pojištění nemáme (stejně jako drtivá většina aut nemá havarijní pojištění, tak i drtivá většina lodi nemá havarijní pojištění). Hawaii se sice pojistit rozumné dá. Jenže my jsme za posledních 6 let byli: 3x Patagonie, 2x MysHorn, 3x Antarktida, 1x Jižní Georgie, Grónsko, Kanada, Severozápadní cesta (North West Passage) a Aljaška, obeplutí Severní a Jižní Ameriky – a to jsou prakticky nepojistitelné plavby (anebo za nesmyslné peníze).

Zdroj: Facebook Jirky Denka