12. Sayonara: Ostrovy San Blas

Na ostrovy jsem narazil po prvé v knížce Karin Pavloskové a následně na webu mých přátel z lodi Momo, kteří s nadšením ostrovy popisovali. Nezbývalo než prověřit skutečnost osobně. 200 mil z Cartageny je za námi, v dáli se rýsuje silueta Panamských hor a postupně se objevují i nízké ostrovy porostlé palmovými háji.

Volíme souostroví Islas Banderas. Pět ostrůvků s palmami, bílými plážemi a bludištěm reefů kolem. Tříštící se oceánské vlny všude kolem klidu nepřidávají.

vfea 430 431

Díky kvalitním mapám a novému průvodci Panamským pobřežím, proplouváme mezi podmořskými útesy, často jen 10 m širokými průlivy do chráněných vnitřních lagun.

Spouštíme kotvu a doslova zíráme na tu neuvěřitelnou krásu kolem. Ostrůvky porostlé palmami, bílé pláže, průzračná teplá voda a do toho připlouvají indiáni na kánoi vydlabané z kmene s nabídkou langust.Za neskutečnou cenu 50 dolarů kupujeme snad 10 kg velkých langust.Dva dny konzumujeme jen maso z langust. 433 432

Ostrovy San Blas /indiánský název Kuna Yala/ dostaly jméno po španělském vojevůdci, který ubránil Cartagenu před několikanásobnou přesilou Angličanů, zahrnují 350 ostrůvků na severním pobřeží Panamy. Ojedinělá populace indiánů kmene Kuna přežila v této podobě jen díky přírodní izolaci od okolního světa.Padesáti tisícům příslušníků kmene se podařilo v minulém století získat rozsáhlou autonomii na centrální Panamské vládě a díky matriarchálnímu zřízení, kmenovým sněmům a dodržováním vnitřních pravidel je značná naděje na přežití tohoto v Americe ojedinělého etnika. Bambusové chýše se střechami z palmových listů, kánoe dlabané z kmenu oplachtěné jednoduchou plachtou, hliněné udusané podlahy domů a uliček, ženy se zlatými ozdobami v nose, ozdoby z korálků na rukách a nohách, pracné ruční výšivky „molas“, animistické náboženství, dřevění bůžci, klidná přátelská povaha. Následně navštěvujeme ostrovy Holandes Cays, neskutečnou vesnici Yandup na ostrovech Carti a Chichime Cays. Setkáváme se s jachtami, pro které jsou ostrovy celoročním programem.

Vlajka Panamy
Vlajka Panamy

My ovšem směřujeme dál k západu k Panamskému průplavu. Kotvíme na ostrově Linton, zastavujeme se v Portobelu, v zátoce, kterou objevil Kolumbus a kde Španělé překládali ukořistěné poklady na svoje galeony a večer 3. března vplouváme za hráze vlnolamů před Panamským průplavem. Lze říci, že první etapa plavby skončila. Atlantik je za námi. Marina Shelter Bay bude nyní naší základnou před další etapou Pacifikem.

436Panama, Colon, Shelter Bay 09 22.120N 79 57.007W 04. 04. 2011

Jarda Bernt

Další díl seriálu Sayonara- Panama

1 COMMENT

Comments are closed.