26. Sayonara: Plavba do Austrálie

Plavbu z Vanuatu do Darwinu, cca 2 500 mil, jsem rozdělil na tři úseky.

Plavbu Korálovým mořem, Port Vila, ostrov Togula patřícímu k Nové Guinei, cca 900 mil, dále na ostrov Thursday Island patřícímu k Austrálii, cca 800 mil, zde odbavení a Arafurským mořem do Darwinu také 800 mil.

Předpověď na první etapu byla velice dobrá. Východní vítr do 20 kt, ovšem na jih od naší trasy byla synoptická mapka celá červená /více než 6 Bf/. Po dvou dnech příjemné plavby vítr zesílil a červené znaky se rozšířily až k Šalamounovým ostrovům. Situaci se zadním větrem kolem 30 Bf řeším dvěma spřaženými kosatkami /2x10m2/ na spinakrových pněch. Plavba je celkem klidná, jen vyžaduje pečlivé kormidlování. Chvilka nepozornosti a peň se láme na tři kusy. I s jednou kosatkou plujeme 5 dnů stále v 6 Bf kolem 100 mil denně. Tropické lijáky nás pak provází až k ostrovu Togula, kde ve vnitřní laguně po devíti dnech spouštíme kotvu.

Vychutnáváme si dvě noci na klidné hladině, opravuji různé závady, vyrábím nový peň, zašívám plachtu, uklízím, zkrátka práce na celý den. V podvečer přeplouvám na břeh. Pravá džungle. Papoušci, létající žabičky, potoky s peřejemi, krásné mušle, stopy po lidské činnosti. Stále se rozhlížím, zda není někde ukrytý maskovaný domorodec s otrávenými šípy. Osvěženi v sobotu 14, července vyplouváme na další úsek k Torresově úžině. Proplouvání průlivem v reefu jen podle mapy by mohlo skončit tragicky. Skutečný průjezd reefem je posunut o půl míle k západu a vede podle mapy po útesech.

Druhý úsek plavby je podstatně příjemnější. Především je slunečno a vítr nepřesahuje 23 kt. Po šesti dnech jsme před Torresovou úžinou. Plavba v minulosti vyhlášeně nebezpečná mezi množstvím ostrůvků a mělčin, je dnes dokonale zmapovaná a dobře značená. Během dvou nocí a jednoho dne jsme před Thursday Islandem a ve Flinders passage spouštíme kotvu.

V nedělním dopoledni 22. července se přemisťujeme na kotvu před Kennedy Port na Thursday Island. Radiem domlouváme odbavení na zítřejší ráno. Náš americký člen posádky nás zde zítra opustí. Pepa i já si náramně oddychneme. Když řeknu, že to s ním nebylo jednoduché, je pro něho pochvalou. V pondělí přijíždí dva členové Australské karanténní policie a dvě hodiny doslova čmuchají do všech koutů lodi. Oblast je speciální karanténní zónou a má zabránit šíření škůdců a chorob do zatím neporušených přilehlých území. 330 australských dolarů nás stojí doklad o bezúhonnosti. Celé severní území Austrálie je dnes vyhrazeno původnímu obyvatelstvu Aboridžincům a vláda zde uplatňuje pozitivní diskriminaci.

Podobně jako v jiných místech světa je i tady výsledkem alkoholismus, otylost a pasivita. Krátké zastávky využíváme k internetovému připojení, doplnění vody a zásob. Torresovou úžinou, jsme opustili úmoří Tichého oceánu a vstupujeme do vod oceánu Indického. Mělké Arafurské moře hned první den plavby přináší doklad o množství ryb v 7 kilové wahoo. Pěti denní rybí hody byly výborné. Velice příjemnou plavbou stále kolem 20 až 24 kt připlouváme po necelých sedmi dnech do Darwinského zálivu a v zálivu Fannie Bay spouštíme kotvu.

Opět děkujeme silám tohoto světa za podporu, Sayonaře za její spolehlivost a všem lidem kteří nám pomohli vyřešit nepříjemnosti před Fidži.

Co nás nezabije, to nás posílí.

Poučeni zkušeností jsme opět lépe připraveni na další úsek plavby přes Indický oceán.

Jarda Bernt, Darwin 02. 08. 2012

Další díl seriálu Sayonara- Indický oceán

1 COMMENT

Comments are closed.