Alternativní cesty … k NAVTEXU

Ocitli jsme se v totálním bezvětří.


NAVTEX NAVTEX NAVTEX

Nikdo asi nebude rozporovat, že NAVTEX je moderní prostředek poskytující velmi kvalitní předpověď počasí a jako takový hraje důležitou roli mezi navigačními a záchrannými prostředky na lodi. Navtexový přijímač je krabička, která přijímá speciální vysílání navtexových stanic a toto vysílání dokáže zobrazit buď na displeji nebo vytisknout na malé termosublimační integrované tiskárně (starší typy). Novější typy podporují samozřejmě i komunikaci s PC. Navtex přijímá nejen data meteorologická, ale také nautická nebo navigační, různá varovaná apod, takže se stává velice zajímavým prostředkem plošného poskytování informací plujícím lodím. Tyto navtexové vysílače dnes fungují prakticky po celém evropském pobřeží a samozřejmě nechybí ani v tolik oblíbeném Chorvatsku. Samozřejmě, jako všechno, má i NAVTEX svá omezení. Především se musíte se svým navtexovým přijímačem pohybovat v dosahu navtexových vysílačů a zmínění vysílače musí vysílat. Podle očitých svědků se frekvence a kvalita vysílání může v závislosti na národnosti vod, kterými se plavíte měnit

Ale ještě před tím samozřejmě musíte nějaký navtexový přijímač vlastnit. Jejich ceny se pohybují od 5.000 do 15.000 Kč, což není málo a pro občasného charterového skippera se investice do navtexu může jevit trochu problematická. Existuje ještě jiná možnost než investovat do speciálního přístroje? Ale ano, existuje…

NAVTEX v SSB rádiu
Jestliže si rádi hrajete s počítači a radiostanicemi, můžete zkusit navtexová data pro PC získat přes SSB rádio a to s překvapivě kvalitním výsledkem. Ani rádio nemusí být drahé námořní SSB rádio. Dobrých výsledků lze dosáhnout třeba s rádiem SONY ICF-SW7600G (dá se sehnat za cca 3000 Kč), případně s rádiem NASA HF3P SSB. Stačí k nim připojit 10 metrovou anténu nebo obyčejný elektrický kabel připevněný ke spoušti plachty a vytažený do výšky. Levnější rádia odvedou také dobrou práci, ale většinou mají širokopásmový ručně laděný příjem, a udržení se na zvolené NAVTEX frekvenci bez nežádoucíáho posunu může být shledáno obtížný.

Pokud jste přesto fanda do rádií a budete si chtít takové rádio pořídit, doporučuje se zvolit nějaké starší, amatérské. Internetové aplikace typu Skype totiž tento koníček radioamatérů převálcovali a tak se dají rádia velmi levně sehnat po bazarech (platí pro situaci v UK, ale v ČR to může být podobné).

Pro každé rádio ale budete potřebovat softwarový dekodér. Zadejte do internetového vyhledávače termín DSP software nebo SSB Navtex softaware a získáte spousty odkazů, ze kterých si jistě vyberete. Mezi jinými můžete zkusit třeba Mscan Meteo Pro, který umí kreslit i isobary.

Nezastírejme ale, že získávání navtexových dat přes SSB rádio je vhodné hlavně pro nadšence a bastlíře. Pokud k nim nepatříte, existují i jiné cesty.

NAVTEX v PC
Jako spolehlivější přijímač navtexových dat než SSB rádio se jeví třeba NASA PC Navtex USB. Je to dvoukanálový systém určený pro PC se schopností záznamu i v ofline modu, tedy i když není připojený k počítači. V takovém případě ukládá data do své vnitřní paměti a po připojení k počítači je možné data downloadovat. Download je možné provádět selektivně a stáhnout si jen ta data, která vás zajímají. Přijímač je dodávaný s krátkou anténou, napájecím kabelem, který lze připojit do palubní sítě 12V. Přijímač je docela malý (115x100x30mm) a instalace je snadná. Za provozu si vezme 20 mA, takže může běžet neustále. Pokud již na lodi používáte systémy propojené s počítačem, zde máte další, který můžete použít. Cena přijímače se pohybuje kolem 4.000 – 5.000 Kč.

NAVTEX podobojí
Většina uživatelů používá NAVTEX buď jako samostatný přijímač nezávislý na dalších přístrojích, nebo jako přijímač řízený počítačem. Je tu ale i možnost podobojí – jmenuje se Smartcoms PCNavtex software (kolem 1.500 Kč), který velmi důvtipně připojí dosud samostatně fungující přijímač do počítače. Systém pak ukáže na monitoru notebooku celou škálu obdržených navtexových zpráv, z nichž je možné si vybrat a uložit jen ty, které vás zajímají, nehledě na to, že na obrazovce laptopu se přeci jen lépe čte. Můžete tak dát vale obtížnému luštění malých displejů navtexu nebo tištění dlouhých nudlích papíru, z nichž vás stejně zajímá jen část, jak je obvyklé u starších navtexových modelů.

Pohříchu je nutné připomenout, že propojení bude možné jen pokud navtexový přijímač disponuje nějakým interfacem, ať už COM nebo USB, se kterým si bude PCNavtex rozumět.

NAVTEX na Internetu
Bohatství internetu pro NAVTEX tkví ve velké nabídce navtexových zpráv zdarma. Nepotřebujete nic, jen počítač a solidní připojení k internetu, které je dnes v pobřežních vodách oblíbených jachtařských revírů zcela reálné. Asi nelepší je připojit se na www.frisnit.com a vyhledat odkaz Navtex dekodér. Tím získáte přístup k posledním navtexových zprávám všech světových navtexových stanic. Zde si stačí vybrat tu, která vás zajímá. Dokonce se lze i registrovat pro zasílání navtexových zpráv emailem. Nechybí tu samozřejmě ani oblíbené rádio Split.

Poznámka – uvedené ceny berte jen jako orientační, jejich předobraz je v UK, v ČR budou ceny pravděpodobně o něco vyšší.

/podle PBO upravil JFO /

2 COMMENTS

    • Stáhl jsem si za lehkou úplatu aplikaci pro Android, naisnataloval, přesto není funkční – zobrazeno blikající BAD

Comments are closed.