Bouřky v Chorvatsku, Itálii a v Řecku

Foto: www.news.gr

Minulý týden zasáhly Chorvatsko, Itálii a Řecko velmi silné bouře. Velkou část severovýchodního středomoří zasáhly silné větry, déšť a kroupy. Extrémní počasí souviselo s vysokými teplotami v oblasti, kdy v předchozích dnech dosahovaly teploty až 40 °C. Extrémní počasí se dle vyjádření klimatologů a meteorologů bude objevovat stále častěji a logicky bude klást i vyšší nároky na jachtaře. Důsledné sledování počasí, plánování trasy a záchytných bodů (chráněných kotvišť a přístavů), dále nácvik a znalost krizových postupů od komunikace se záchrannými složkami až po řešení pojistných událostí budou do budoucna stále důležitější.  

V Řecku byla nejvíc zasažena oblast Chalkidiki ležící v jeho severovýchodní části. Dvě vichřice trvající kolem 10 minut, doprovázené silným krupobitím, byly nejsilnější zaznamenané za posledních 35 let. Vítr poškodil střechy, lámal stromy, způsoboval škody na autech, elektrickém vedení, železničních tratích. Místní nemocnice přijali stovky zraněných a bohužel došlo i na oběti na životech. V převrhnutém karavanu přišli o život i dva češi – manželský pár. Jejich syn a vnuk byli hospitalizováni. V oblasti byl vyhlášen mimořádný stav. Záchranné složky zasahovaly celou noc a do oblasti dorazili vojáci. 

V Itálii byla postižena oblast kolem Ravenny včetně letoviska Riminni v centrální části Itálie. Bouřky a silně deště doprovázelo krupobití s kroupami, které dosahovaly velikosti pomerančů! Zraněno bylo 20 osob. Déšť způsobil rozsáhlé záplavy.

Současně s Itálií zasáhla vlna extrémního počasí i pobřeží chorvatská. Znovu silné bouře doprovázely extrémní blesková aktivita a silné krupobití. Velmi nebezpečným průvodním fenoménem bylo výrazné kolísání tlaku a současně i extrémní pokles hladiny moře!V některých oblastech ustoupilo moře až o dva metry. MRCC Rijeka nahlásilo více než 150 došlých tísňových hovorů a v celé oblasti zasahovaly záchranné složky včetně soukromých společností (Sea Help) při záchraně lidí i lodí – mnohé z nich byly převrhnuté, zaplavené, případně se utrhly a skončily na břehu.

V oblasti Zadaru u ostrova Molat se záchranná operace týkala pěti plachetnic na kterých se plavilo celkem 56 lidí, z velké části dětí ve věku od 10 do 15 let. Některé z lodí se potopily. Z posádek, kde byli občané Itálie, Švýcarska a Chorvatska, nebyl nikdo zraněn. V oblasti Rijeky bylo vyhlášeno pátrání po 6 dětech a 1 dospělém z Česka. Do pátrání se zapojily i lodě pobřežní stráže, Sea Help a soukromé plavidla. Nakonec se ale hledaní sami v pořádku vrátili do kempu a pátrání bylo odvoláno.