Mistrovství světa třídy Laser – kvalifikace na olympiádu nevyšla

Viktor Teplý - Foto: Český Svaz Jachtingu

Dnes skončilo v Japonsku mistrovství světa třídy Laser. Konalo se v Miho Bay, na startu bylo 156 jachtařů z 57 zemí včetně dvou našich zástupců. Šampionát byl zároveň kvalifikačním závodem na olympijské hry do Tokia 2020. Prvních 15 míst bylo přiděleno vloni na MS v Aarhusu a jedno na nedávných Asijských hrách. Zde v Japonsku si účast vybojovalo pět dalších zemí. Bohužel Česká republika mezi nimi není.

Závodilo se ve třech skupinách po 52 lodích. Už úvodní den se účastníkovi dvou předchozích olympiád Viktoru Teplému nevydařil. V první rozjížďce dojel ve žluté skupině na 28. místě a ve druhé byl poté, co projel cílem na osmém místě, diskvalifikován na černou vlajku za předčasný start. To ho psychicky rozhodilo a ani zbylé dva kvalifikační dny nezajel podle svých představ a nedostal se o do zlaté skupiny, kde se bojovalo o místa na olympiádu.

Vítěz Tom Burton, Foto. Český Svaz Jachtingu

Kvalifikace visela hodně vysoko – poslední kvalifikovanou zemí byla Guatemala, jejíž závodník skončil na 22. místě. Závod vyhrál Australan Tom Burton před svým krajanem Matthewem Wearnem a Novozélanďanem Georgem Gautreym. Zajímavé je, že osm závodníků z první desítky bylo ze zemí Commonwealthu (tři Britové, tři Novozélanďané, dva Australané a jeden Němec a jeden Francouz).

Viktor Teplý si spravil chuť až poslední závodní den, kdy zajel ve stříbrné skupině jedno druhé místo a posunul se tak na 64. příčku celkově. Druhý český zástupce Jakub Halouzka se nedostal ani do stříbrné skupiny a skončil na 126. místě.

Jakub Halouzka Foto: Český Svaz Jachtingu

A jaké má český jachting ještě šance, aby se mohl prezentovat v Tokiu?

Vloni na MS v Aarhusu, což byla první možnost kvalifikace, se nekvalifikoval nikdo.

Letos měla třída Finn druhou kvalifikaci na ME v květnu. Ondřeji Teplému těsně kvalifikace unikla. Má stejně jako jeho bratr Viktor, případně další čeští Laseristé ještě jeden teoretický pokus – v březnu 2020 na světovém poháru v Janově – pro Evropu zbývá pro třídu Finn jedno místo, pro třídu Laser dvě. Bojovat o ně bude asi 20 zemí. 

 Pro třídu Laser Radial je druhou kvalifikací mistrovství světa, které začíná v Japonsku již 17. července. Jedinou naší zástupkyní bude Martina Bezděková. Třída 49erFX, neboli ženský skif, bude mít druhou kvalifikaci v prosinci na Novém Zélandu. Na startu budou dvě české posádky Dominika Vaďurová a Sára Tkadlecová a sestry Veronika a Kateřina Živné. Windsurfing je v Tokiu zastoupen třídou RS:X a závodí na ní muži a ženy. Druhá kvalifikace bude 22.–28. září na Gardě. ČR budou reprezentovat Karel Lavický, účastník dvou olympiád, Kateřina Švíková a Jana Slívová.

 Všichni čeští jachtaři mají šanci kvalifikovat ČR na olympiádu, když zajedou své maximum. Zatím tedy do Tokia žádný český jachtař kvalifikovaný není, ale při pořádné dávce štěstí se to může podařit ještě v šesti kategoriích.

Výsledky:

 1.  Tom Burton                      AUS 
 2.  Matthew Wearn               AUS
 3.  George Gautrey                NZL
 4.  Sam Meech                       NZL
 5.  Nick Thompson                GBR
 6.  Jean-Baptiste Bernaz       FRA
 7.  Elliot Hanson                    GBR
 8.  Lorenzo Chiavarini          GBR
 9.  Philip Buhl                        GER 
 10.  Thomas Saunders         NZL
 11. …..

64. Viktor Teplý CZE

126. Jakub Halouzka CZE

Kompletní výsledky – https://2019worlds.laserjapan.org/standard/results/

Stránky závodu – https://2019worlds.laserjapan.org/standard/

Fotogalerie – https://www.facebook.com/2019-Laser-Worlds-JAPAN-284629198769700/

Video – https://www.youtube.com/channel/UCJajpKz_2BYBI1NZ-D9YcKw

Tisková zpráva:
Eva Skořepová
PR manažerka Českého svazu jachtingu