Dlouho očekávaná kniha Počasí na moři je na světě!

Většina z vás ví, že naše malé nakladatelství IFP Publishing, které také vydává Krásu jachtingu, vydává i edici jachtařských knih. Za tu dobu, co se jachtařským knihám od roku 2010 věnujeme, jsme jich vydali rovných jednadvacet. To není tak malé číslo a jsme mě osobně těší, že se edice udržela při životě, i když jsme s jachtařskými knihami začínali v období hluboké finanční krize. A víte která byla první? Počasí na moři! Překlad z angličtiny od Davida Houghtona, předmluvu nám k ní nezištně napsal David Křížek (čímž mu i po letech znovu děkuji!) a také ji na Lodích na vodě 2010 pokřtil. Kniha znamenala úspěch a hezky se prodávala. Opatrný první náklad se vyprodal další rok a my jsme udělali dotisk, který se také hezky prodával, až se kniha vyprodala.

Značnou dobu jsem o přemýšlel o dalším dotisku a hodně váhal. Dotisk není věc jednoduchá. Vydávání knih znamená, že nejdříve investujete spousty peněz a jak se kniha prodává, pomalu se ty peníze vrací. A když se kniha neprodává, peníze se nevrací a nakladateli zbudou oči pro pláč. Proto je u dotisků třeba nejvyšší opatrnosti. Člověk si pořád dokola klade otázky: Není už trh plný? Opravdu to ještě někoho zajímá?  A tak podobně. Není těžké podlehnout vlastnímu optimismu a pak si s knihou tapetovat obývák, nebo je pálit v kamnech. (To druhé není nadsázka, chyb se člověk nevyvaruje nikdy a už jsem s knihami i topil.) Prostě česky mluvící jachtařský trh je malý a rozhodnutí o dotisku je věc ošemetná.

Ale nakonec jsem se rozhodl to zkusit. Sázím na to, že jachtaři nestagnují a že jich stále přibývá a že počasí na moři je věc, kterou se vyplatí znát. Prostě a jednoduše, šli jsme do toho a před dvěma dny dorazila kniha z tiskárny.

Dovolte mi tedy představit naši první a teď vlastně dvaadvacátou jachtařskou knihu, staronovou knihu POČASÍ NA MOŘI!

Najdete v ní spoustu užitečných věci – David Houghton je nejen meteorolog, ale hlavně jachtař a tak je celá kniha koncipovaná pro potřeby jachtařů a z jejich hlediska. Kniha popisuje nejen úplné základy meteorologie, které zahrnují popisy tlakových útvarů, zákonitosti vzniku větru, jeho síly a směru, ale také popisuje, jak si dělat vlastní jachtařskou předpověď, naučí vás rozumět terminologii předpovědí pro jachtař, vysvětlí obrázky, účinky větru nad mořem, plavbu v nebezpečném počasí a tak dále, a tak dále. Je to kniha, kterou považuji za jachtařům velmi přínosnou.

Tady se můžete na kousek knihy podívat…

Přiznám se, že jsem neměl odvahu a ani finance, vytisknout jí mnoho a tak je dotisk omezený, uvidíme jaký bude i po letech zájem.

Pokud zájem máte, najdete knihu v našem eshopu, jako vždy.

Stopu vody a dobrý, vždy předvídaný vítr přeji!

Jarda Foršt
nakladatel