Výběr a výměna lan

Nyní je ideální období na přípravu lodí na sezónu. Kromě vyladění dna a kokpitu a opravy, či výměny kování, je také čas na výměnu lan. Když nám v průběhu sezóny praskly hlavní otěže na Tornadu, úřadující mistr světa mě pokáral za nedbalost. Měl jsem čisté svědomí, otěže byly skoro nové, ale on na to kontroval tím, že jejich posádka otáčí hlavní otěž po 6 závodních, nebo tréninkových dnech a po dalších 6 je mění úplně. Je jasné, že otěž na katamaranu je extrémně namáhaná, ale sami si nyní přiznejte, kdy jste tu na vaší lodi měnili naposledy?


Před výměnou a vlastním výběrem lan je třeba si ujasnit některé pojmy a technické vlastnosti jachtařských lan.

fse-robline-fse-7584-kit-scotta-spinnaker-470-rastremata-o4-6-4mm-da-18m-rosso-argento-33Vlastnosti materiálů lan

  • Průtažnost – je to vlastnost díky níž se lano pod různým zatížením prodlouží o určitou délku. V našem případě chceme, aby tato hodnota byla co nejnižší. Tedy aby byla energie z větru přenesena do rychlosti lodě a neztrácela se v napínání lan. Současní výrobci používají moderní hi-tech materiály, které mají mnohonásobně lepší vlastnosti, než provazy starší generace. To ale neznamená, že nákup toho nejdražšího je automaticky ta nejlepší volba. Je třeba aby lano bylo ve všech ohledech ideální na dané použití.
  • Prodloužení – je tendence lan postupně při každém větším zatížení zvyšovat svoji délku. Tzn. že značky, které na novém laně uděláte, musí být po několika tréninzích opět posunuty.
  • Průměrné destrukční zatížení – to se stanovuje testováním jednotlivých druhů lan. Ty jsou vystavovány stále většímu zatížení, až dojde k přetržení lana. Je třeba počítat s tím, že se jedná o průměrné destrukční zatížení. Realita může být tedy odlišná.
  • Bezpečné pracovní zatížení – jedná se o opakované maximální zatížení, při kterém může být lano použito, aniž by došlo k jeho poškození.
  • UV odolnost – ideální by bylo, aby lana vydržela napořád, ale bohužel tomu tak není. Postupně se prodřou a sluneční záření sníží jejich pevnost za pouhých pár sezón. Nejvíce ohrožená jsou lana bez vnějšího opletu. Například nejvíce používaná Dyneema bez opletu, vystavená slunečnímu záření, ztratí 20-40% pevnosti za pouhé 2 roky.
  • Teplotní odolnost – vysoko zátěžová lana, která se používají na velkých winchnách, se mohou při vysokém zatížení a rychlém otáčení zahřát až na 200°C. To je teplota dostatečná na roztavení polyesterových vláken. Proto musí být lana na winchny v opletu odolávajícímu vyšším teplotám a oděru. Nejvíce se používá Technora, PBO, nebo kevlar, v zápletu se standardními materiály.
  • Tření – je mnoho míst na lodi, kde je vyšší tření přínosné. Je to například v klemách, nebo ve stoperech. Naopak jsou místa, kde se snažíme tření minimalizovat. S tím souvisí také odolnost na oděr. Ta je žádoucí zejména při dlouhých offshore regatách.
  • Ohebnost – jisté je, že žádné lano nemá příliš v lásce ohyb přes ostrou hranu. U vysokopevnostních lan je ohýbání složitější a vnější vlákna přejímají větší zatížení. Naopak u lan s větší průtažností je zatížení vláken v ohybu rovnoměrnější a to i u poměrně ostrých úhlů.
  • Snadné vázání uzlů – na některá lana uzly potřebujeme vázat a jinde je to naopak nežádoucí. Jisté je, že u některých druhů lan, například i u Dyneemy, klesne pevnost lana díky navázanému uzlu až o 50%. Uzel navíc spoléhá na jádro spojené s opletem, což u zmíněné Dyneemy také úplně neplatí. Jsou tedy lana, na kterých uzly raději neděláme.
  • Jednoduché zaplétání – to je důležité právě u lan, na kterých nechceme dělat uzly. Dyneema je k zaplétání velmi vhodná a s pomocí zaplétacích jehel to zvládne každý. I Dyneemy je však hodně druhů a je třeba si vybrat (podle pevnosti, stoupavosti vláken, atp.).
  • Povlak – nátěrové povlaky se používají zejména u lan bez vnějšího opletu, aby zabránily slunečnímu záření před poškozením materiálu lan.
  • Cena – samozřejmě chceme pro naši loď to nejlepší, ale za přílišné výdaje získáme jen nepatrnou výhodu. Někdy je lepší peníze investovat do jiné části lodě a přinese to lepší výsledek. Stále ale platí, že provazy na lodi musí být v perfektním stavu a s rezervou odpovídat vystavovanému zatížení. Není nic horšího, než když ztratíte závod kvůli přetrženému provázku za pár korun.

tabulka1Další oplet

Na větších lodích se používají na různé účely odlišné oplety. Je také možné použít na jedno lano více opletů. Ten z materiálu Technora se nyní hojně používá. Drží dobře na winchnách i ve stoperech. V místech kde již není zapotřebí, jej můžeme svléci z lana a zbytek zapošitím plynule zakončit. Odhalý se nám tak např. čistá dyneema, která má naopak lepší vlastnosti do kladek a otěž pak bude lehčí. Využíváme toho například u výtahových, nebo u otěžových lan. Na offshore regaty můžeme nechat až dvojnásobnou délku lana a v průběhu závodu jej postupně zkracovat, abychom vždy eliminovali narušená místa.
U těch nejdražších lan, jako jsou Marlow Grand Prix, Kingfisher Yacht Ropes Performance od Gottifredi Maffioli, nebo i zakázková lana od FSE Robline, lze objednat záplety na míru. Přesné umístění opletů proti oděru a dokonce i konkrétních trimovacích značek.

FSEsuperyachtsheetPolyester a nylon

Přestože se lana z nylonu a polyesteru naprosto nehodí na trimování závodní lodě, své uplatnění na moderní plachetnici si i přesto najdou. Jejich využití je v případě nahrazení kotevního řetězu, nebo jako vyvazovací lano apod. U lodí na offshore, které někdy mají potřebu zakotvit na velké hloubce, kde už na hmotnosti lana nezáleží, se naopak používá lehká tenká Dyneema. U lana o délce 50 až 100 metrů tak ušetříte hodně hmotnosti. Navíc pro loď 36 stop stačí jen průměr 6 mm. Jen pozor na vázání uzlů. Je lepší zaplést oko a kotvu přivázat klasickým nylonovým lanem, na kterém uzel lépe drží a nepředře se. Nylon je také vhodný na mooringová lana, ale je dražší, a proto je dnes často nahrazován polyesterem.

Black Dyneema

Jedná se o jeden z nejnovější materiálů na trhu. Černá barva je integrovaná do vlastních vláken a lano má větší životnost. Není to úplně ideální pro ty, kdo jezdí offshore závody v noci, ale výrobci již opatřují toto lano různě barevnými oplety. Na foilujícím katamaránu Flying Phantom, máme hodně lan z Dyneemy s plochým profilem. Ty pak lépe chodí kladkami a zbytečně se nepřetáčejí.

Nechte si poradit

Výběr lan se snažte konzultovat s dodavatelem, nebo s předními závodníky vaší třídy. Tenčí lano lépe chodí v kladkách, ale hůře se za něj tahá a nedrží v záseku. Musíte tedy dobře zvolit. Totéž platí u délky lan. Dlouhé lano na lodi zbytečně překáží, ale krátké lano může způsobit pohromu. Dlouhodobě spolupracuji s dodavatelem Yacht Sport Starý z Hluboké nad Vltavou, který má zejména lana od FSE Robline. Zná některé přesné délky a typy lan na konkrétní plachetnice. O všem si vede pečlivé záznamy a hledá vždy ideální řešení i v poměru výkon a cena. Navíc jeho zápletům se nic nevyrovná. Dalším velkým pomocníkem pak může být kniha od RYA – Uzly, lana a úvazy, kterou vydalo nakladatelství IFP publishing.

Nezapomeňte ale, že pokud nemáte kování v perfektním stavu, pak vás ani ty nejdražší lana nespasí.

sailboat-rope-racing-dyneema-245105FSE Robline – doporučená lana

tabulka2tabulka3
Převzato z tohoto článku.