Drama v závodě Golden Globe Race 2018

V době, kdy se Martin Doleček probíjel Indickým oceánem z východu na západ směrem k ostrovu Mauricius, probíjeli se asi 500 námořních mil jižně od něj závodníci jednoho z nejnáročnějších jachtařských závodů Golden Globe Race opačným směrem. Velký vítr a velké vlny jim generovala stejná tlaková porucha, která ale v jižní části Indického oceánu vygradovala do velmi těžkých podmínek.

21. září zasáhly indického účastníka závodu Tomyho Abhilashe (39) a jeho plachetnici Thuriya velmi těžké podmínky. Vítr zesílil na 70 uzlů a vlny začaly dosahovat 15 metrů. Thuriya od moře schytala několik těžkých úderů až nakonec došlo k nejhoršímu. Plachetnice se převrátila kýlem vzhůru a zase zpátky, přišla o stěžeň a její kapitán Tomy utrpěl těžké zranění zad. Zůstal uvězněn ve své kóji a nemohl se hýbat natolik, aby dokázal stáhnout zbytky takeláže, případně postavit nouzové oplachtění a pokusit se plachetnici dále alespoň částečně ovládat. Thuriya se stala neovladatelnou.

Golden Globe Race je závod osamělých mořeplavců, kdy se sólo jachtaři plaví na svých plachetnicích kolem světa nonstop. Start byl v Les Sables-d’Olonne, Francie, 1.července 2018 a cíl je tamtéž. Jde o padesáté výročí závodu, jehož první ročník se jel v roce 1968/69 (tehdy se startovalo z britského Falmouth) a který jako první dokončil slavný Sir Robin Knox Johnson na své plachetnici Suhaili (32 stop). Letošní závod není ovšem závodem uhlíkových speciálů, jak je tomu dnes zvykem, je ale poněkud jiný. Závodníci se musí plavit na plachetnicích podobných Suhaili, to jest na lodích vyrobených před rokem 1988, délky 9,75-10,97 metrů, s průběžným kýlem a s kormidlem zavěšeným na skegu. Současně musí závodníci používat navigační techniku a vybavení odpovídající tomu, co měl k dispozici Sir Robin v roce 1968. Tedy žádné GPS, žádné SMS, žádné meteo online zprávy. Ale sextant, tabulky, papír a tužka. Povoleny jsou pouze záchranné prostředky, tedy zejména bóje EPIRB a dlouhovlnné rádio pro občasné, předem vymezené spojení. Asi není třeba říkat, že takový závod je pravou esencí klasické mořeplavby a obrovskou výzvou, kterou dokáží zvednout jen ti nejodovážnější.

Tomy Abhilash, který již měl za sebou nonstop sólo obeplutí zeměkoule prakticky stejnou trasou, tu odvahu, společně s dalšími patnácti jachtaři, měl. Ale tentokrát byl oceán silnější. Tomy aktivoval svůj EPIRB 21. září a současně zavolal rádiem Mayday.

Jeho volání zachytil irský závodník, Gregor McGuckin (32), který okamžitě poté, co zjistil, že se nachází asi 90 námořních mil od Tomyho, vyrazil na záchrannou misi. Ironií ale bylo, že Gregorova plachtnice Hanley Energy Endurance (keč typu Biscay 36) také přišla o stěžeň při převrácení ve stejné bouři, jen o pár dní dříve. Gregor McGuckin ale naštěstí nebyl zraněn, dokázal nastrojit improvozované oplachtění a plavit se dál k nejbližší pevnině. Teď ale okamžitě změnil kurz a vydal se na pomoc příteli v nouzi.

Do oblasti zároveň zamířila australská záchranná plavidla a francouzská hlídková loď Osiris. Ta se nakonec nalezla a vyzvedla na palubu Tomyho Abhilashe, poskytla mu nezbytnou pomoc a zamířila k pevnině, aby ho předala do nemocnice. Cestou se jí povedlo vyzvednout i obětavého Gregora McGuckina, jehož plachetnice byla poté zanechána osudu v Indickém oceánu. Tomy se v nemocnici zotavil a v současné době je bez následků.

Golden Globe Race 2018 stále pokračuje. K dnešnímu datu čítá startovní pole pouze 9 jachtařů.

O plavbě Golden Globe Race 1968 se dočtete v knize Neuvěřitelná námořní dobrodružství.

Další detaily o GGR 2018 najdete na oficiálních stránkách, aktuální závodní pole je zde.

Všechna foto Gloden Globe Race