Dva dny v gumovém člunu: Novozelándská jachtařka se ztratila v Řecku

Foto: Helenic Coast Guard

Jachtařka Kushila Stein (45) z Nového Zélandu byla na plavbě kolem řeckých ostrovů. V pátek odpoledne zmizela u ostrova Folegandros a v neděli ráno ji našli na palubě gumového člunu uprostřed Egejského moře, 55 námořních mil od severu Kréty. Ženu nalezlo plavidlo pobřežní stráže. Byla vyčerpaná, ale vzhledem k okolnostem byla v dobrém zdravotním stavu.

Spolu s dalším britským jachtařem se plavili kolem Kyklad v Egejském moři a převáželi jeho katamarán z jižního Turecka do Atén. V pátek s katamaránem stáli na severu ostrova Folegandros na jižních Kykladách. Pani Stein si chtěla “provětrat nohy” a udělat si drobné nákupy v přístavu. V jednu chvíli volala na loď, že je na cestě zpátky. Nikdy nepřijela. Při návratu na loď ztratila jedno pádlo od člunu, ztratila nad ním kontrolu a ocitla se daleko od břehu.

Britský jachtař  Mike si šel v odpoledne lehnout. Předpokládal že paní Stein si prodloužila pobyt na pevnině, ale když ji nad ránem nenašel na lodi, v 5 ráno zalarmoval pobřežní stráž a v spolupráci s několika civilními plavidly začala pátrací operace.

Kushila Stein byla v tom čase již 12 hodin trosečnicí. Bez vody byla její jedninou obživou lízátka, které měla v batohu. Aby si v noci uchovala co nejvíce tělesného tepla, balila se do pytlů, zrcátkem signalizovala prolétajícím letadlům, sušila navlhlé oblečení, aby byla v noci v suchu a teple. Na bok člunu napsala jméno a telefonní číslo své matky pro případ, že ji naleznou mrtvou.

Reportáž řecké televize.

V neděli ráno pohřešovanou ženu spatřilo plavidlo pobřežní stráže uprostřed Egejského moře. Její člun byl 55 námořních mil severně od Kréty a více než 23 Nm jižně od Folegandrosu. Pani Stein byla v tom čase na moři cca 37 až 40 hodin. Plavidlo pobřežní stráže ji odvezlo do Heraklia, kam dorazilo krátce po druhé hodině odpoledne. Sanitka ji pak převezla na kontrolu do nemocnice. Dle vyjádření její matky měla pani Stein nejenom dlouholeté jachtařské zkušenosti, ale i výcvik v přežití na moři a příležitostně ho i školila.