GGR22: Dramatické finále! Kirsten a Tomy jsou od sebe vzdáleni jen několik mil!

Abhilash Tomy (IND) BAYANAT and Kirsten Neuschäfer (ZAF) are now separated by only a few miles.  @GGR2022

Závod Golden Globe Race 2022 spěje do dramatického finále. První dva vedoucí závodníci, Kirsten a Tomy Abhilahs jsou od sebe vzdáleni jen několik málo mil!

229 dní od začátku a jen týden do cíle v Les Sables d’Olonne, s 29 000 mílemi za zádí, jsou nyní Abhilash Tomy (IND) BAYANAT a Kirsten Neuschäfer (ZAF) od sebe vzdáleni pouhých několik mil. Jedná se o neuvěřitelně těsný závěr pro oba skvělé námořníky, kteří poté, co Simon Curwen (GBR) HOWDENS přešel do Chichester třídy, od února vedli celou flotilu.

Situace pro Kirsten Neuschäferovou vypadala minulý týden špatně. V rovníkových klidových zónách ztratila veškerý dosavadní náskok a Bayanat, Rustler 36 Abhilashe Tomyho, který je do takových podmínek vhodnější lodí, se rychle přiblížil prakticky „na dohled“. Abhilash se minulý víkend odhodlal k odvážnému manévru. když změnil kurs na severoseverovýchod s negativním VMG, přičemž se snažil dosáhnout tlakové níže, která vytlačovala vysoký tlak a slibovala více větru. Při této akci ztratil cenné míle, ale následný efekt stál za to, protože nakonec plul v silnějším větru, déle a pod lepším úhlem na vítr. Dohnal Kirsten a ve středu byl téměř na dohled. S poškozenou lodí se ale Abhilash musí snažit úzkostlivě vyhnout příliš silnému větru, a tak musí neustále volit mezi rychlostí a bezpečností.

Kirsten má ale stále několik es v rukávu. Vítr bude oběma námořníkům přát a od 21. dubna fouká do zádí obou lodí. Oba závodníci tak budou surfovat po atlantickém příboji až k mysu Finisterre a vstoupí do posledního – rozhodujícího – úseku plavby do Les Sables d’Olonne. Bok po boku vstoupí do Biskajského zálivu. To znamená, že Kirsten bude ve skutečnosti o jeden den před Abhilashem, když se vezme v úvahu Kirstensina 23hodinová časová kompenzace získaná kvůli záchraně Tapia (psali jsme zde).

Stav závodu 24.4.2023 (Simon Curwen pluje ve tříde Chichester)

Biskajský záliv představuje v posledních 400 mílích do Les Sables d’Olonne mnoho výzev, s vysoce lokalizovanými a rychle se měnícími povětrnostními systémy a hustým rybolovným a lodním provozem. Závodníci ani po 230 dnech na moři nebudou smět polevit v ostražitosti. Bude napínavé sledovat souboj, který rozhodne o vítězi nejtěžšího jachtařského závodu na planetě!

Minnehaha je ve skvělé kondici a Kirsten dělá co může a se spinakrem na přídi polyká míle. Podle stránky GGR Underground, kterou spravuje Jonathan Endersby, zaznamenala nejlepší 24hodinový a 7denní výkon za posledních 30 dní . Navíc opakovaně prokázala, jak je šikovná ve využívání nejrůznějších možností a nebojí se odvážných kroků, které se jí častěji vyplatí než ne.

Držme jim palce.