GGR22: Kirsten je na čele závodu

Nový rok zastihnul první tři závodníky GGR22 téměř u Nového Zélandu, když se před tím v Tasmánii potkali s loděmi závodu Rolex Sydney Hobart Yacht Race. Na čele závodu je Simon Curwen, ale technicky vede Kirsten Neuschäferová, která se zdržela kvůli zachranné akci (psali jsme zde), a navíc na Simona naplula již kolem 500 nm.

Na jih od Tasmánie, v Basově průlivu panovalo notoricky špatné počásí. Severní vítr, který na přístupech k Tasmánii dosahoval síly vichřice, znamenal možný nový rekord závodu pro maxi lodě v závodu Sydne Hobart Yach Race, ale také přinesl pro Simona a Kirsten varování před bouří v Tasmánském moři.

Simon Curwen (GBR) i Kirsten Neuschäferová (ZAF) se po průjezdu Hobartskou bránou snažili dostat ze Storm Bay do Tasmánského moře s nestabilním větrem co do síly i směru. Ovšem úpěnlivé Simonovo přání o typičtější podmínky Jižního oceánu bylo Poseidonem bohužel vyslyšeno (znáte to, dávat pozor na to, co si člověk přeje!) a závodníkům zkřížila trasu fronta se silným větrem a hrubým mořem, která na Kirstenině lodi Minnehaha poškodila drážky ve stěžni určenou pro trysail, jak popsala Kirsten ve svém týdenním telefonátu.

Rozhovor se Simonem ve třetí filmové bráně v Hobartu

Systém nízkého tlaku vzduchu, přicházející od západu, přinesl v úterý studenou frontu s větrem o síle 35 uzlů, který až do středy dosahoval 45 až 50 uzlů. Severní větry směřující z Nového Jižního Walesu, Bassova průlivu a Tasmánie rozbíjely západní vlny, což pro dvě vedoucí lodě znamenalo stále zmatenější moře. Třetí v pořadí, Abhilash Tomy (IND) se raději rozhodl přečkat noc v Hobartské filmové bráně a vyrazit, až se vítr zmírní a otočí na západ.

Rozhovor s Tomim ve třetí filmové bráně v Hobartu

Aktuálně k dnešku: Po průjezdu Hobartskou bránou se Simon opět ujal vedení a Nový Zéland obkroužil se silným 300mílovým náskokem, zatímco Kirsten držící 2. místo bojuje v mírném větru. Abhilash se zezadu pomalu přibližuje.

Stav závodu 1.1. 2023