Jachtařské přednášky v roce 2023

Témata přednášek v roce 2023
Z dosavadního průběhu přednášek z předcházejících let, které pravidelně pořádáme již od roku 2014, z jejich zpětných vazeb, dotazů a rozhovorů s přednášejícími, plánujeme na rok 2023, níže uvedené přednášky.

Pořádá: Zdeněk Sünderhauf a kolektiv Jachtařské akademie ČSJ.

Čas přednášek: budou probíhat každé, níže uvedené úterý, vždy od 18.00 hodin na adrese: studio NEWTON University, Kongresové centrum Praha, vchod 5, 5. května 1640/ 65, Nusle, 140 21 PRAHA 4

Vstupné pro veřejnost 300 Kč, pro posluchače NEWTON University 150 Kč, pro nositele závodní licence ČSJ a SJZ zdarma.

Program:
1) 17. 1. 2023 Marian Jelínek: Pravidla budování návyků

 Pravidla budování návyků
 změna nechtěných návyků
 Implicitní limity jako nejsilnější návyk

Přednáška se bude zabývat základními fakty o návycích, jejich budování, udržení, zde bude Marián Jelínek podávat své dlouholeté zkušenosti. Další část bude trenér SCM Štěpán Novotný představovat příklady návyků v jachtingu, které může každý jednoduše začít používat. Budou představeny různé varianty jachtařských dnů, ať už závodní den nebo tréninkový den.

Marian Jelínek
Hokejový trenér (zlato z MS 2005, 2x titul s HC Sparta Praha, Presidentův pohár s HC Plzeň), sportovní kouč, manažer, dlouholetý bývalý osobní kouč Jaromíra Jágra. Již více než 25 let se zabývá sportovní psychologií a mentálním koučinkem. Přednáší nejen asociacím a klubům napříč všemi sporty, ale také firmám z různých oborů. Je garantem oboru Psychologie pro manažery na Newton College. Individuálně spolupracuje s vrcholovými sportovci ( např. Ka.Plíšková, Petr Mrázek, Jan Micka a další olympionici) a manažery. http://www.marianjelinek.com/ https://www.sportmentor.cz/svaz-jachtingu/. Od roku 2017 velmi intenzivně spolupracuje s Jachtařskou akademií ČSJ a s trenéry reprezentace a i oddíly např. Český Yacht Klub.

2) 24. 1. 2023 Václav Brabec: Šedivá je teorie ….

Vašek Brabec – mezinárodní rozhodčí a závodník lodní třídy RS700, Vás provede systémem Závodních pravidel jachtingu a na reálných situacích Vám předá tipy a triky jak tyto situace řešit z pohledu pravidel a to ať už jste v pozici lodě s právem plavby a nebo musíte vyhýbat.

Pro účast na přednášce je vhodné oprášit si Vaše znalosti přehráním si přednášky z loňského roku: https://www.jacht-akademie.cz/vzdelavani/novinky/176-zavodni-pravidla-jachtingu-stit-i-mec/

Václav Brabec
Juniorský mistr ČR v lodních třídách RS Feva, Cadet i 29er a bronzový medailista z MS RS Feva, ale také jediný český mezinárodní rozhodčí. Vašek se mimo své závodění v lodní třídě RS700 věnuje také lektorské činnosti a vzdělávání rozhodčích. Vaška můžete vidět od roku 2017 rozhodovat mistrovství světa i Evropy, olympijských i neolympijských tříd.

3) 31. 1. 2023 Tomáš Musil: Trim plachet – podrobně

Ovládací prvky nastavení plachet, základy trimu kosatky, hlavní plachty a spinakru. Trim trysky mezi kosatkou a hlavní plachtou.

4) 7. 2. 2023 Tomáš Musil: Vliv pohybu posádky okruhové plachetnice na výkon
plachty

Houpaný obrat, S-turns technika a Sail flicking prozkoumané v laboratoři. Výběr z disertační práce „Nestabilní aerodynamika jachtařských manévrů a kinetických technik“ Rileyho R. Schutta na Cornell University.

Tomáš Musil
Od svých šesti let závodí na mnoha lodních třídách od Optimistu až po kýlové plachetnice. Je 31-násobným mistrem republiky. Ve třídě Fireball je dvojnásobným mistrem Evropy a více mistrem světa. Má za sebou olympijskou kampaň ve třídě 470. Zúčastnil se Tour de France a la Voile. Byl šéftrenérem jachtařského týmu ČR na OH 2008 v Pekingu. V současné době jezdí na lodní třídě Melges 24 a námořních plachetnicích, kde je stálým členem teamu RODOP a Hebe Sailing Teamu.

5) 14. 2. 2023 Cesta na OH v Paříži v olympijské třídě IQFoil
Jan Skřepek a Milan Hájek

Kdy je pravý čas začít s windsurfingem, proč někoho baví více windsurfing a někoho jachting, jaké je kouzlo úspěchu českých dívek, specifika nové olympijské třídy IQ Foil, jak složitá je cesta do Paříže.

Jan Skřepek
Prezident české windsurfingové asociace a reprezentační trenér SPS Techno293 který začínal s windsurfingem v 11letech na brněnské přehradě. Přes funboard a raceboard se propracoval až k olympijské třídě Mistral OneDesign a v roce 1996 převzal místo v ČR reprezenaci po Patrikovi Hrdinovi. Windsurfng je pro něj velkou vášní a práce s juniory velkou zábavou.

Milan Hájek
Patří dlouhá léta k nejlepším českým jachtařům. Závodil na Optimistu, Evropě, Finnu, Laseru, T-Boatu, Café 24, Melgesu 24, společně s Davidem Křížkem dosáhl mnohých úspěchů ve dvouposádkových námořních závodech třídy Mini a jako kormidelník a kapitán vyhrál mnohé týmové závody na moři. V současné době stále závodí na Fireballu a skifu RS700 – v obou těchto třídách patří k nejlepším na světě. Již od roku 2007 je kormidelníkem a kapitánem TŘI SESTRY SAILING TEAMU, s nímž v roce 2015
dokázal vyhrát skupinu na Rolex Middle Sea Race, který je jedním z největších světových námořních závodů, a v celkovém hodnocení handicapu ORC vybojoval 3. místo.

Přihlášky: na Jachtařské akademii v událostech – www.jacht-akademie.cz.
Průběh přednášky: Přednášky budou probíhat jak prezenčně na NEWTON University, tak formou on-line.

Záznam přednášek: všechny přednášky (mimo přednášky Mariana Jelínka) budou natočeny, nastříhány, okomentovány a uveřejněny na stránkách Jachtařské akademie- www.jacht-akademie.cz .

www.jacht-akademie.cz a www.newton.university

Zdeněk Sünderhauf
Manažer Jachtařské akademie