Hebe Sailing Team obsadil 4. místo v Rolex Capri Sailing Week 2019

Foto: Hebe Sailing Team

Ve dnech 10. – 18. května proběhl v neapolské zátoce další ze světové série jachtařských závodů- Rolex Capri Sailing Week. Tyto závody patří mezi 5 top jachtařských závodů na světě: Rolex Capri Sailing Week, Rolex Fastnet Race, Rolex Middle Sea Race a Rolex Sydney Hobart Race. V letošním roce se zúčastnil velice úspěšně i český tým Hebe Sailing Team na lodi M 37 Hebe V.

Závody se skládají z již 65. ročníku off-shore závodu Regata de Tri Golfi na 150 námořních mil a z pěti in-shore závodů v okolí ostrova Capri. V kategorii ORC se první regaty zúčastnilo 96 jachet a okruhových závodů kolem Capri se zúčastnilo přes 60 lodí. Hebe Sailing Teamu se podařilo získat 4. místo po součtu bodů z obou závodů. Posádka jela ve složení Martin Trčka, Zdeněk Jakoubek, Zdenál Sünderhauf, Jakub Havelka, Libor Hošek, David Kovařík, Petr Solař, Jirka Halouzka.

Foto: Hebe Sailing Team

Regata de Tri Golfi se startovala o půlnoci nedaleko přístavu Santa Lucia v Neapoli a trasa na 150 námořních mil vedla kolem ostrova Procida, točilo se okolo ostrova Ponza, jelo se zpět kolem Ischie nedalo pobřeží u města Sorrento a cíl byl na severní straně Capri. Po velmi dobrém startu se loď Hebe V pohybovala stále na čele své třídy a mezi prvními 20 loděmi z celého pelotonu až na otočný bod u Ostrova Ponza. Ten míjela kolem 15 hodiny odpoledne mířila přímo k Ischii. Rychlost lodě stále dobrá kolem 7,5 uzlů na Code Zero, ale spadli jsme moc k ostrovu a zde nás čekalo bezvětří. Lodě, které si více nastoupaly u otočného bodu mezitím projížděly okolo. Ve dvě hodiny v noci, 30 mil před cílem přišla bouřka s průtrží mračen a se silným nárazovým větrem. V těchto podmínkách se česká posádka cítila jak doma a začala opět sjíždět jednoho soupeře za druhým. Nakonec 5. místo v cíli ve své třídě a 10. místo celkově ze všech 96 lodí. Na lodi zavládla spokojenost.

TWIN SOUL B, Foto: Hebe Sailing Team

Z Maríny Santa Lucia v Neapoli jsme se přemístili na Capri do Maríny Grande. Zde již kotvily úžasné Maxi jachty, ke kterým jsme se připojili a startovali vždy po jejich startu. Následovalo 5 rozjížděk, v rozbitých vlnách a ve větru 14 až 22 uzlů. V naší třídě startovalo 29 lodí a naše umístění se pohybovalo od 8. místa až po vítězství v rozjížďce. Jelikož jsme měli staronové lidi na pozicích hlavní trimér a kormidelník, trochu nám trvalo, než jsme srovnali rychlost lodě s konkurencí. Na poslední rozjížďku, když jsme se chystali na boj o třetí místo celkově, nám odletěl kormidelník za svými povinnostmi. V sedmi lidech jsme nakonec po protestu od Italů dostali penaltu a skončili těsně pod pódiem. Jinak jsme si závody ohromně užili, krásné prostředí, výborní soupeři, spousta větru a slunce. Příští sezonu bychom rádi se opět těchto závodů zúčastnili a snad přivedeme i další české lodě.

V současné době se loď Hebe V převáží do Šibeniku a Hebe Sailing Team se zúčastní  ORC Mistrovství světa ve dnech 31. 5. – 8. 6. 2019. Jedem v té nejsilnější sestavě- Martin Trčka, Petr Fiala, Zdeněk Jakoubek, Zdenál Sünderhauf, Libor Hošek, David Kovařík, Petr Solař, Jirka Halouzka.