Problémy Jeanne Socrates na rekordní osamělé nonstop plavbě kolem světa

Foto:facebook.com/jeanne.socrates

Britská jachtařka Jeane Socrates je na osamělé nonstop plavbě kolem světa a usiluje o titul nejstaršího jachtaře (a jachtařky), kterému se podobná plavba podařila. V případě úspěchu by „vzala“ titul Francouzi Jean-Luc Van Der Heedemu, který ho získal nedávno spolu s vítězstvím na Golden Globe race. Krom překonávání rekordů je jejím cílem pomáhat s výběrem příspěvků pro britskou charitativní organizaci Royal National Lifeboat Institution – pro dobrovolné záchranáře, kteří zachraňují životy kolem břehů Velké Británie.

Její plavbu na Kráse sledujeme s velkým zájmem, Jeane, mimo jiné kamarádka Petra Ondráčka, který se pokoušel o stejnou plavbu, je přes svůj věk skutečný nezmar a není to její první pokus o nonstop obeplutí globu. Můžete si o nich přečíst tady. Ale vraťme se nyní k její současné situaci, kdy se jižně od Nového Zélandu dostala do vážných potíží.

Poslední dny byly pro Jeane velice náročné. Ve vysokých vlnách jižních moří (7-8 metrů), za 40+ uzlového větru se její loď položila na bok. V první řadě Jeane hlásila, že je v pořádku a nezraněna. Vlna si utrhla jeden z palubních poklopů, vytopila interiér lodě i spící jachtařku. V důsledku převrácení se otevřelo několik skříněk a věci z nich se nekontrolovatelně přeskupily a vymáchaly ve slané vodě.

Takeláž plachetnice Nereida zůstala v pořádku, ale vlna si vzala jeden solární panel a druhý se po chvíli uvolnil a začal nekontrolovatelně vlát ve větru. Aby nepoškodil radar a další vybavení, Jean panel uvolnila a nechala odletět do moře. Dalším problémem byly neznámé vibrace, které cítila na lodi. Zároveň zjistila, že autopilot nefunguje a nejde do něj elektřina. Kontrola větrného generátoru odhalila příčinu. Jedna jeho lopatka byla odlomená.

Poškozený generátor. Foto: svnereida.com

Po celkové kontrole lodi Jeane usoudila, že může dále pokračovat v plavbě. Přišla ale o „obnovitelné zdroje“ elektrické energie a bude muset používat motor a záložní generátor pro dobití baterií. Vzhledem k nevelkým zásobám benzínu bude omezovat hlavně používání vysílačky a autopilota – zařízení s největší spotřebou.

V době incidentu by Jeanne 150 mil jihovýchodně od Nového Zélandu. Dalším důležitým bodem její cesty je jižní cíp Stewartova ostrova (leží na jihu Nového Zélandu) a po jeho obeplutí se zkušená jachtařka vydá na sever – Tichým oceánem do Kanadského města Victoria v provincii Britská Kolumbie. Dodejme, že Jeane je 76 let.