Here Comes the Sun – čelovka Fenix HL60R

Dostala se mi po čase do ruky zase čelovka Fénix s tím, jestli ji nechci vyzkoušet a představit čtenářům Krásy jachtingu. Samozřejmě mě taková možnost potěšila. Především si myslím, že vy jako čtenáři takový článek uvítáte a také proto, že jednu čelovku Fenix (HL30) používám ke své spokojenosti už … už víc jak tři roky! No to to letí tedy. Takže jsem samozřejmě byl zvědavý, v čem se HL60R bude lišit a zda bude stát za to případně na novou čelovku přezbrojit. Čelovky Fenix (a nejen čelovky) dováží a prodává společnost Ariga, a protože mě jejich produkty vždycky bavily, na čelovku jsem se opravdu těšil.

Moje požadavky na čelovku pro jachtaře jsou již nějaký ten pátek neměnné. Vodotěsná nebo aspoň odolná stříkající vodě. Rozumně lehká. Polohovací mechanismus musí držet pevně, aby člověk při prudkém pohybu hlavou nedostal čelovkou do nosu (což levné čelovky rády dělají) a nezávislé ovládání červeného světla. Žádné přemačkávání do červeného režimu, kdy se prospínáte všemi režimy a než dojdete k červené, jsou všichni okolo slepí jako koťata a kormidelník si brousí mačetu. Také mám rád, vlastně míval jsem, když je čelovka na baterie, které se dají koupit v obchodě i na relativním konci světa, případně má akumulátor, který lze dobít z USB. V tom posledním jsem udělal za poslední léta změnu – dřív jsem dobíjecí svítilny považoval za nepraktické, ale od doby, kdy lze každý mobil nabít z USB a USB sokly najdete všude, jsem názor změnil. Navíc mám pocit, že vysoko výkonové diody si rozumí spíš s akumulátory a dostat ze svítilny maximální výkon na baterie se samoobsluhy je dneska prakticky nemožné.

Tak co nám Fenix HL60R nabízí.

Dioda Cree XM-L2 U2 dává v režimu TURBO maximální světelný (bílý) tok 950 lumenů při výdrži 46 minut, dosvitu 116 m (!) a svítivosti 3396 kandel. Na opačném konci spektra najdeme mód ECO, což je světelný tok 5 lumenů při výdrži 100 hodin, dosvitu 8 m a svítivosti 18 kandel. Mezi těmito stavy najdete další tři režimy, HIGH, MID a LOW, kterými si můžete na okolí svítit. Výdrž v režimu HIGH jsou tři hodinky, MID deset hodin a LOW 29 hodin. I v režimu LOW je dosvit slušných 27 metrů, což mi přijde jako fajn režim. Červené světýlko má 1 lumen a vydrží taktéž 100 hodin. Akumulátor lze v nouzi, když není po ruce dobíjení, nahradit baterií CR123A. Celou tabulku ofocuji níže, ať to nemusím přepisovat celé.

Kromě toho je čelovka odolná na pád z výšky 1 metr a vodotěsná do dvou metrů hloubky dle IPX-8. Bez akumulátoru váží 120 gramů, což je tedy o pět deka více než moje současná HL30. Když už jsme u mé současné – ta nová ji výkonově výrazně předčí. V režimu turbo má více jak čtyřnásobný výkon a dvojnásobný dosvit.

V malém balíčku najdete: Samotnou čelovku s hlavním popruhem (ten co se umisťuje okolo hlavy) v hliníkovém loži, Li-Ion akumulátor 18650 (uvnitř čelovky s převozní nevodivou podložkou), horní popruh, náhradní těsnění, přezku k hornímu popruhu a kabel micro USB. A taky návod v mnoha jazycích, nikoliv česky. Ale můžete si vystačit s angličtinou nebo ruštinou (podle roku narození), nebo s mnoha dalšími jazyky, včetně samozřejmě čínštiny.

Ovládání je jednoduché. Čelovka se zapíná půlvteřinovým přidržením tlačítka na pravé straně čelovky. Zapne se v režimu, v jakém byla naposledy. Světelné režimy se mění jednoduchým stiskem onoho tlačítka (víc jich tam není) a přidržením půl vteřiny se čelovka vypne. Zajímavá vychytávka je zjišťování stavu baterie nebo nabití. Pokud ve vypnutém stavu krátce stisknete zapínací tlačítko, rozblikají se diody, které hlásí stav zdroje. Bliká-li bílá dioda, je ve zdroji více jak 70% jeho kapacity. Blikají-li s bílou diodou i obě červené, jste mezi 30%-70% a pokud blikají jen červené diody, je kapacita zdroje pod 30% a je čas ho nabít. Podle údajů výrobce trvá standardní nabití 4 hodiny.

Tak. Tím máme teorii za sebou, hurá na moře, tedy do praxe

Nestrávil jsem s HL60R tolik času zkoušením jako s mojí starou HL30, kterou jsem při testu protáhl Skotskem, Amerikou a Řeckem, ale i tak jsem vzal novou HL60R na závěr letošní sezóny do Řecka, přes které se shodou okolností přehnal hurikán Zorba. Jak se osvědčila?

I když je čelovka HL60R těžší než moje HL60, vůbec ji na hlavě necítíte. Její rozměry jsou velmi kompaktní, což je dáno tím, že má tvar válce a uchycení není klasické sklápěcí, ale otočné. Tím pádem odpadá jakýkoliv klopný moment při pohybu – tahle čelovka vás prostě do nosu nepraští a zapomenete, že ji na hlavě máte. Ovládání jedním tlačítkem je jednoduché a čelovka od začátku dělá, co po ní chcete. Svit na maximální režim je skutečně imponující, neměl jsem příležitost dosah změřit, ale garantuji, že vás jen tak někdo nepřehlédne. Červený režim, tak důležitý při nočních plavbách, je zcela dostatečný. Snadno v noci dosvítí na vrchol stěžně, kde je indikátor větru. Výdrž akumulátoru přibližně odpovídá výrobcem uvedeným hodnotám – neměřil jsem to přesně, ale čelovka se chovala dle očekávání.

Co hodnotím vysoko je vodotěsnost a tedy možnost použít silný světelný výkon pod vodou. Už jsem zažil situace, kdy jsem musel pod trup lodě v noci a potřeboval jsem k tomu obě ruce – například při řezání lana z lodního šroubu. Pokud v takovém případě člověk nemá vodotěsnou čelovku, potřebuje pod vodu parťáka, co mu svítí vodotěsnou svítilnou. Ani jedno nemusí být vždy k dispozici.

Zažili jsme s čelovkou i hurikán Zorba, který se na konci září přehnal Řeckem a i tady se čelovka osvědčila, byť docela slušně zmokla.

A tak vlastně jediná výtka směřuje k navolení červeného režimu. Člověk se musí k červeného světlu „procvakat“ přes ostatní režimy. Při noční plavbě pak bílým světlem spolehlivě oslníte okolí. U HL60R to lze částečně kompenzovat tak, že si navolím červený režim předem a pak využiji toho, že si čelovka poslední použitý režim pamatuje a při zapnutí se v něm rozsvítí.

I když jsem neměl čas ji zkoušet dlouhodobě, o její spolehlivosti vypovídá fakt, že Martin Doleček ji používá na své plavbě kolem světa už nějaký pátek, a přímo od něj vím, jak se mu hodila při ztroskotání v Austrálii. A navíc je to čelovka, kterou věnoval Johnovi, kouzelnému dědečkovi v příběhu O kouzelném dědečkovi a čelovce nad zlato. A kdo by nechtěl takovou čelovku?

Celkově považuji čelovku HL60R za jednu z nejlepších, co si lze v dané cenové kategorii pořídit. Možná úplně nejlepší. Robustní, odolná, spolehlivá a, což se mi na ní líbí nejvíc, snadno se nosí. Jednoduché ovládání a USB dobíjení. Ohromující výkon od takového prcka. Prostě parťák kamkoliv do nejrůznějších podmínek.