Jaké používám jachtařské aplikace #3: Aplikace meteorologické

Příchod mobilního signálu s přístupem do internetu společně s vývojem chytrých mobilních zařízení znamenal v jachtařině velké pokroky. Už jsme tu mluvili o navigaci a o kotevních aplikacích, co ale bylo a stále je pravou revolucí, to jsou aplikace meteorologické (a nejen ony) . Veškerý pokrok v jachtingu a námořnictví za posledních dvacet let je obdivuhodný, ale naprosto bledne ve srovnání s pokrokem v předpovídání počasí a v přístupu k němu i pro toho nejobyčejněšího jachtaře.

A přitom věc, kterou bereme takřka samozřejmě, není vůbec jednoduchá. Meteorologie vůbec je věda, u níž je předopověď disciplínou s velmi nejistým výsledkem. Matematické rovnice (jde zejména o diferenciální rovnice), popisující možný vývoj počasí se rodily dlouho a těžce a i dnes patří mezi jedny z nejsložitějších rovnic, které lidstvo zná (zejména rozsáhlostí samotného výpočtu). Před érou počítačů i ty nejjednodušší předpovědní rovnice řešily týmy matematiků několik dní a přesnost předpovědí byla velmi malá. Až teprve rozvoj počítačů s procesory poslední generace umožnil numerické řešení rovnic v rozumném, dalo by se říct bleskurychlém časovém horizontu. Ve spojení s rozšiřujícími se možnostmi sběru meteorologických dat po celém světě (výška, tlak, teplota, rosný bod atp. 🙂 ) došlo k opravdové revolucí, která umožnila každému, kdo má ve svém mobilním telefonu datové spojení a příslušnou aplikaci, přístup k neuvěřitelně přesné předpovědi počasí. A zadarmo.

Zmíněný růst počítačového výkonu umožnil nejen zpracovávat staré meteorologické modely, ale i vyvíjet další, přesnější, případně zaměřené na rozdílné veličiny. Laicky řečeno, ne každý model umí předpovídat třeba mlhy. Ty jednotlivé modely se liší jak druhem diferenciálních rovnic, které jej definují, ale také vstupními daty a častou i geografickou hustotou pořízených fyzikálních veličin. Něco se prostě měří, něco se aproximuje, něco se zanedbá –  a tak mají rozdílné meteorologické modely v různých zěměpisných místech různou úspěšnost svých předpovědí.

Pro jachtaře a námořníky je tedy velmi důležité nepropadnout představě, že předpověď z aplikace je naprosto přesná nejen zítra, ale i za týden nebo (nedejbože) za týdny dva.  „Ta pitomá aplikace na čtvrtek hlásila vítr a on nepřišel! Nestojí za nic!“ čtu občas komentáře podobného typu na Facebooku od jachtařů. To je ovšem hluboké nepochopení problematiky předpovídání počasí a existence slepé víry v „ducha ve stroji“, který opravdu není nic než víra. Úspěšnost dnešních předpovědí je neuvěřitelně přesná v horizontu 24 hodin. Uvádí se až 95%. V dalších dnech ovšem prudce klesá a podle mých zkušeností je použitelná tak max. 3-5 dní, záleží, jak je počasí dynamické. Dál už je to čirá loterie a jakkoliv se řídit podle předpovědi za týden je holý nesmysl. Proto se vždycky směju, když na podzim v TV předpovídají, jaká bud zima. Ujišťuji vás přátelé, že v září se dá o průběhu zimy říct jediné. Bude větší zima než v létě, občas zaprší a když budem mít kliku, i nasněží.

Pokud se počasí dynamicky vyvíjí, začně klesat i ta přesnost na další dny. Navíc se od sebe předpovědi jednotlivých modelů začnou více a více lišit a nakonec si začnou protiřečit. Kdepak. Předpověď počasí je obor, kde se jachtařovi stále ještě vyplatí dobré oči, dobrý úsudek a hlavně meteorologické znalosti! Ke kterým navíc nepotřebuje internet.

Vsuvka: V tomto punktu doporučuji dvě knihy: Počasí na moři a Čtení mraků. Pro jachtaře základ.

WindGuru a Windfinder

Když se poprvé objevili meteorologické appky, jako první jsem začal používat WindGuru. Nebyl vůbec špatný a pro předpověď v Česku byl a je vynikající. Tehdy však mírně pokulhával v zahraničí, respektive jsem s ním nenabyl ty správné zkušenosti. Možná moje škoda. Buď ja buď, přešel jsem k Windfinderu a zůstal mu mnoho let věrný. Na plavbě jsem pak kombinoval místní předpovědi – v Chorvatsku typicky DHMZ na adrese meteo.hr v kombinace právě s Windfinderem. Fungovalo to velmi dobře a kdyby se neobjevilo Windy, asi by mi to i vydrželo.

Winguru (webová verze)
Windfinder – webová verze. Už taky umí animace.

Windy

Windy se objevilo náhle jako zjevení. Ještě na původní adrese windyty.cz poskytovalo animovaná data, což do té doby nikdo nedělal. (Dnes už to animuje kde kdo). Člověk mohl s úžasem hledět na animaci světového proudění a to, jak ovlivňuje jeho vlastní plavbu. Ze začátku to s Windy ale nebyla žádná sláva ve směru přesnosti předpovědi, nicméně se to velmi rychle zlepšilo a dnes považuji Windy za svou hlavní meteorologickou aplikaci. Poskytuje obrovskou spoustu různých nejrůzněších jevových/fyzikálních vrstev a několik spolehlivých modelů – i když jejich spolehlivost se liší podle toho, kde zrovna jste a čemu se věnujete. Chce to prostě nějaký čas použivat a zjistíte, co je pro vaše potřeby nejpřesnější.

V Řecku je Windy vážně velmi dobré, model Icon-D2 umí v Řecku zohlednit i místní vlivy, tedy vliv hornatého pobřeží, což je pro plavbu v řeckých pobřežních vodách dost důležité. Ty kopce jsou v Řecku fakt velmi vysoké.

Ukázka zobrazení místních vlivů u Windy, model Icon-D2. V létě jsem to na Kykládách testoval a rozložení silnějšího a slabšího větru opravdu velmi dobře odpovídá.

Storm radar

Údaje z Windy doplňuji místní předpovědí a aplikací pro sledování bouřek. V posledních letech se stal letní Peloponés dost bouřlivým místem a tak se varování před bouřemi velmi hodí.

Aplikaci, kterou pro sledování bouřek používám, je Storm radar. Jako jeden z mála má i předpověď – byť jen na pár hodin dopředu. Většina aplikací umí ukázat pohyb bouřek do minulosti do současna. Storm radar k tomu přidá několik málo minut až hodin do budoucna. Je však nutné k tomu přistupovat s rezervou. Bouřky jsou nevyzpytatelné a několikrát jsem zažil, že se s předpovědi Storm radar mohutně zmýlil. To si člověk mazaně vybere kotviště tak, aby ho bouře minula a ona ho přesně spláchne, když mu přejde přes hlavu. Letos (2022) nás takhle Storm radar vypekl dvakrát.

Bouřky v Jónském moři.

Pokračování příště…