Když to fouká opravdu hodně

Krásný jachting znamená vítr kolem patnácti uzlů v tom správném směru a vlny tak do jednoho metru. Pokud vítr a vlny rostou, a i směr větru přestane být ideální, stane se jachting více sportovnější záležitostí. A s tím, jak vítr a vlny porostou dál, bude ten zážitek ještě více sportovnější, někdy až do bodu, že si člověk přeje být na úplně jiném místě, než zrovna je, často nejlépe doma na gauči, že.

Je samozřejmé, že jako správní kapitáni se sílicím větrem refujete a vyvažujete loď tak, aby tlak na kormidlu nebyl neúměrný silám kormidelníka a náklony regulujete tak, aby lodní trup šel vodou optimálně, a abyste posádku nepoztráceli. Nicméně, může se stát, že na geně i na hlavní plachtě máte málem kapesníky, a vítr fičí, vlny jdou přes palubu, posádka bledne a vy cítíte, že to není úplně optimální jízda.

Ono totiž dnešní moderní refování geny na rolfok má pár nevýhod. K hlavním nevýhodám bezesporu patří, že silně zrefovaná rolovací gena nemá zdaleka ideální tvar a tlustý válec namotaný na předním stěhu má do optima daleko. Výsledkem je, že loď špatně stoupá a hodně se kloní. Ani do stěžně zrefovaná hlavní plachta není ideál – těžiště má značně vysoko (oproti klasicky refovaným plachtám), a tak značně přispívá k náklonu lodě, ovšem na tahu se podílí málo.

Jedním z možných řešení je zcela zabalit genu a plout pouze na hlavní plachtu. Budete překvapení, jak se plavba uklidní. Vlny sice samozřejmě zůstanou, ale loď nebude tak citlivá na poryvy, nebude se tolik klopit, a i když rychlost plavby poklesne, stoupavost zůstane zachovaná. A nejen stoupavost zůstane zachovaná, plná bude i manevrovatelnost. Drtivá většina lodí dokáže udělat re (obrat proti větru) pouze s hlavní plachtou. Naopak necháte-li si venku pouze genu, réčko neuděláte, i kdybyste se rozkrájeli (čest výjímkám – lodím, které to umí).

Prostě plavba jen s hlavní plachtnou je daleko klidnější, i když pomalejší. Ne nadarmo je u všech emergency manévrů, jako je třeba Man Over Board, jednoznačně doporučeno stáhnout nejdříve genu a manévr provádět pouze na hlavní plachtu.

Co ještě dodat? Snad jen, že poplujete-li s hlavní plavbou na zadobočních (i bočních) kurzech, nezapomeňte ji jistit preventerem (kontraotěží) ať neuděláte nechtěnou halzu nebo-li crash gybe, jak říkají Britové. Tak dobrý vítr!

Narefovaná gena v zimní čtyřiceti uzlové vichřici pod Terstem. Tvar a ani náběžný lík plachty nejsou příliš ideální.