Korintský průplav bude na léto dočasně otevřen!

Gaia proplouvá Korintským průplavem z Jónského do Egejského moře.

Tak aspoň nějaká dobrá zpráva v tom letošním roce. Jak asi víte, loni v únoru sesuvy půdy donutily řecké úřady Korintský průplav uzavřít. Výhledy na to, kdy se zase otevře, byly tradičně mizerné – řecké státní orgány budují asi tak stejně ryhle jako ty naše.

Teď se ale objevila optimistická zpráva – průplav bude letos na léto otevřen! Zdrojem zprávy je náměstek řeckého ministra pro rozvoj a investice Christos Dimas, který uvedl: „Cílem je, aby se kanál znovu otevřel v červenci a aby se dal bezpečně používat alespoň po celé léto.“

Tak to je skvělá zpráva. I když je kanál starý, stále je důležitou tepnou pro dopravu nákladu a turistů z Egeje do Jónského moře. Jeho důležitost, aspoň podle mého laického srovnání hustoty provozu u Korintu, v posledních letech vzrostla. Takže nejspíš mají Řekové pádný důvod splavnost alespoň provizorně obnovit. Myslím, že jižnímu Peloponésu se velmi uleví, protože vloni tam hustota provozu velkých lodí hodně vzrostla a smogový opar nad průlivem mezi Peloponésem a Kythírou není nic hezkého.

Průplav by měl být otevřen 5. července 2022 a opět uzavřen na podzim, kdy budou práce na jeho opravě a rekonstrukci pokračovat.

Pokud byste se chtěli o kanálu dozvědět více, povídání o jeho historii najdete tady u nás na Kráse. A pokud jste jím chtěli někdy proplout, tak letos máte zase šanci!

Jo, a abych nezapomněl – Jachtařského průvodce Řeckem najdete zde.