Kurs přežití ISAF

Před nějakým časem jsem tu psal, že nemaje jachtař co dělati v zimě, vyhledává přednášky a školení. I když se naše plavby v posledních letech rozprostřely i do zimních měsíců, naposledy kupříkladu prosinec a leden, slídíme po kurzech i nadále. Jedním z kurzů, který již nějaký čas plánujeme navštívit, je kurz přežití ISAF.

Důvodů, proč jsme se ho zúčastnili až letos bylo víc. Především to je kurs docela drahý. Za víkend zaplatíte 7500 Kč. Dále je to kurs nepovinný k RYA průkazům a ani ke zkoušce RYA Yachtmaster jej nepotřebujete. Situace se změnila, když jsme se rozhodli na naší vzdělávací cestě pokročit a po úspěšném složení zkoušky RYA Yachmtaster ve Skotsku jsme si naplánovali získat komerční doložku – commercial endorsement. K té je ISAF kurs povinný a tak jsme využili nabídky brněnské odnože RYA-NYC, která kurz dvakrát ročně (zatím) pořádá a na únorový termín 2016 se přihlásili.

Ta komerční doložka ale nebyl jediný důvod, proč jsme se do kurzu přihlásili. Je to jedinečná a zároveň také u nás jediná možnost, vyzkoušet si takové věci jako plavat oblečený s nafukovací vestou, nafouknout si záchranný ostrůvek (liferaft) a dostat se do něj, zkusit si, jaké to je převrátit ostrůvek, když se nafoukne obráceně a tak dále. Kromě toho si na kurzu člověk také vyzkouší, jaké je odpalovat emergency pyrotechniku, od odpálení světlice, až po zapálení signální fléry a signální dýmovnice. To všechno jsou věci, ke kterým se prostě cvičně člověk nedostane, ledaže by byl výstředním milionářem a nakoupil si life rafty a další věci do zásoby.

Jak již bylo řečeno, kurz je dvoudenní. Sobotní teoretická část se konala v učebně v areálu bazénu v Suchdole a praktická část (2 hodiny) pak přímo v suchdolském bazénu poté, co jej opustili veřejní návštěvníci. Přednášejícím v teoretické části byl Tomáš Krejčí, instruktor RYA, později, na vodní záchranné techniky a první pomoc dorazil Honza Sedláček (instruktor vodní záchranné služby), a do bazénu ještě přibyl Jakub Havelka, z HEBE 3. V neděli, která byla věnovaná hasebním technikám a pyrotechnice, dorazili ještě hasiči i s obrovským hasičským autem. 

Průběh kurzu
K teoretické části není co dodávat. Tomáš přednášel fundovaně a velmi srozumitelně. Dokonce se tvářil, že je rád, když mu furtumfurt skáču do řeči a snažím se doplnit výklad. :-). Na učebně se probíraly různé krizové situace, způsoby jejich řešení a vůbec byla teoretická část velmi podnětná, a to i když toho člověk zná spoustu z jiných kurzů a ze své zkušenosti.

Nejvíc jsme ale byli zvědaví na bazén. Tam jsme se rozdělili na dvě party (5+6). Jednu si vzal Kuba Havelka, pod jehož velením naskákali frekventanti kursu do vody s nafukovací vestou (automatickou, ovšem s manuálním ovládáním), učili se plavat a přivolávat letadlo. Také si vyzkoušeli lézt s vestou do záchranného ostrůvku, podplavávat jej (s vestou), převracet a také dostat dovnitř bezvládného člověka. Zajímavý zážitek byl, když jsme se všichni zavřeli do ostrůvku (i v pěti v ostrůvku pro šest není k hnutí) a Jakub Havelka simuloval bouři tím, že na nás stříkal studenou vodu z hadice. :-). Kdo může říct, že ho Kuba Havelka sprchoval studenou vodou z hadice, že 🙂

"Tak co, stačilo sprchování?"
„Tak co, stačilo sprchování?“

Skupina pod velením Honzy si vyzkoušela jaké to je plavat oblečený (skoro to nejde), vytahovat bezvládné tělo z vody pomocí různých pomůcek – včetně vyzvednutí člověka do lodě pomocí plachty, či dvojice lan. Taky si skupina vyzkoušela záchranu tonoucího včetně techniky dýchání z úst do úst přímo na vodě. Kromě toho se zkoušelo vrhání záchranných prostředků a skok z tří metrové věže.

Vytahování bezvládného těla pomocí malé plachty
Vytahování bezvládného těla pomocí malé plachty

 

Neděle byla ve znamení hasebních technik a signální pyrotechniky, nejdříve teoreticky na učebně a pak prakticky na břehu Vltavy v Úholičkách. Na vlastní kůži si mohli všichni vyzkoušet hašení hasební rouškou, práškovým přístrojem nebo CO2 přístrojem. Taky jsme si ukázali, co dovede sprej ponechaný působení vysoké teploty – je to tedy pěkná šlupka…

Bohužel pyrotechnika nevyzbyla na každého – někdo tedy zkoušel fléru, jiný dýmovnici a někdo jiný zase odpálení světlice… nicméně každý si zkusil aspoň něco.

Po návratu na učebnu jsme všichni obdrželi certifikát o absolvování kurzu, popřáli si dobrý vítr a rozešli/rozjeli se domů.

Mám-li kurs hodnotit, což se samozřejmě v našem magazínu čeká, musím jej hodnotit velmi kladně. Osahat si světlice, zaplavat s nafouknutou vestou (plave se v ním vážně blbě), vyzkoušet ostrůvek, plavání v oblečení, hašení požáru a tak podobně je věc, kterou by jachtař měl vyzkoušet – a je jedno jestli jezdí jako kapitán nebo jako posádka. Neštěstí nechodí po horách a může přijít den, kdy se investice do takového kursu bohatě vrátí…

Takže díky moc Tomášovi Krejčímu z RYA NYS, Honzovi Sedláčkovi z vodní záchranné služby a také ze společnosti BALIC, Jakubovi Havelkovi z RYA NYS a z HEBE a dvěma hasičům-záchranářům, kteří připravili skvělé podmínky pro vyzkoušení hašení požárů.

Jestli jezdíte na moře a chcete se dál rozvíjet, je ISAF kurz vaší další volbou. V polovině dubna se koná další běh a v polovině října ještě jeden. Pokud chcete další informace, kontaktujte Honzu Sedláčka z BALIC nebo napište pod článek, obratem odpovíme.

Vodě a vodě mořské zvlášť – ZDAR!

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.

Video s krátkými ukázkami hasební techniky, odpálení světlice, dýmovnice a fléry.